Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Chińczycy wylądowali na Księżycu jako pierwsi od 37 lat
Kategoria: Kosmos   Niedziela, 15 grudzień 2013 17:12 Autor: admin

Chińczycy wylądowali na Księżycu jako pierwsi od 37 lat

Chińczycy wylądowali na Księżycu jako pierwsi od 37 lat foto: Wikimedia Commons/CC

Chiński statek kosmiczny wylądował w sobotę na księżycu – podała chińska agencja informacyjna Xinhua. To pierwsze takie lądowanie od 1976 roku. Tym samym Chińska Republika Ludowa powtórzyła wyczyn Stanów Zjednoczonych i byłego Związku Radzieckiego.

Chiński program badań kosmicznych Chang’e nazwano na cześć bogini Księżyca z chińskiej mitologii. Jego zadaniem jest badanie naturalnego satelity ziemskiego. W ramach misji w kosmos wystrzelono sondę Chang’e 3. W sobotę na Księżyc dotarł lądownik z łazikiem Yutu (Jadeitowy Królik).

Agencja Xinhua podała, że lądownik „usiadł” na Księżycu o godz. 9.14 lokalnego czasu (po godz. 14.00 naszego czasu) w Sinus Iridum (Zatoce Tęcz) w północno-wschodniej części Mare Imbrium (Morze Deszczów) na Księżycu. Lądowanie nie spowodowało żadnych uszkodzeń statku, ani wyposażenia.

To o tyle ważne, że w 2007 roku Chiny podjęły próbę lądowania na Księżycu. Skończyła się ona jednak kontrolowanym zderzeniem z powierzchnią satelity.

Łazik Yutu

Jadeitowy Królik to sześciokołowy pojazd, budową podobny do amerykańskich Mars Exploration Rover. Zasilany jest przez panele słoneczne i posiada trzy zestawy kamer: panoramiczną, nawigacyjne i inżynieryjne.

Zbada Zatokę Tęcz

Jak poinformowali Chińczycy, na lądowanie wybrano akurat Zatokę Tęcz, bo do tej pory nie była przez nikogo badana, jest dobrze nasłoneczniona i wygodna do komunikowania z Ziemią. Pierwsze zdjęcia łazik ma przesłać jutro.

Kosmiczny pojazd będzie zdalnie sterowany z chińskiego centrum kontroli oraz przy pomocy sieci stacji na całym świecie należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

 

Źródło: Reuters TV, tm, LosyZiemi.pl

Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 15 grudzień 2013 17:32
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Chińczycy wylądowali na Księżycu jako pierwsi od 37 lat