Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos NASA – Prawdopodobnie zaobserwowano narodziny nowego księżyca Saturna
Kategoria: Kosmos   Piątek, 18 kwiecień 2014 23:25 Autor: admin

NASA – Prawdopodobnie zaobserwowano narodziny nowego księżyca Saturna

NASA – Prawdopodobnie zaobserwowano narodziny nowego księżyca Saturna foto: NASA/Wikimedia Commons/CC

Jeżeli odkrycie zostanie potwierdzone, Peggy – bo tak nieoficjalnie nazwano obiekt – stanie się 63. naturalnym satelitą Saturna. „To niezwykłe doświadczenie” – komentują naukowcy, ponieważ dotychczas nikt nigdy nie był świadkiem narodzin takiego obiektu.

Dowodów na istnienie Peggy dostarczyła sonda Cassini, która przesłała na ziemię czarno-białe zdjęcie Saturna. Naukowcy przeanalizowali uzyskany obraz i wykryli zniekształcenie na zewnętrznej krawędzi pierścienia Saturna. „Niezwykłe doświadczenie” Te właśnie wybrzuszenia wskazywały obecność obiektu, który posiada większą masę niż materia, która go otacza. Eksperci oszacowali średnicę księżyca na 1 km. Zaznaczyli również, że zbudowany jest z lodu.

- Bycie świadkiem narodzin maleńkiego księżyca jest niezwykłym doświadczeniem – powiedziała Linda Spilker z NASA.

Zdaniem naukowców, odkrycie może być ważne, bo wygląda na to, że uchwycony został moment narodzin księżyca, a takiego zjawiska dotąd nie udało się zaobserwować.

Dwie drogi wyboru

A co dalej z Peggy? Jego przyszłość nie jest jasna. Jeśli okaże się, że księżyc pozostanie wewnątrz pierścieni, może zderzyć się z innymi obiektami, które również się tam znajdują. Jeśli jednak uda się mu „uciec”, to być może nabierze masy i będzie przypominać inne olbrzymie naturalne satelity Saturna.

 

Źródło: BBC, tm, LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 21 kwiecień 2014 16:37
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos NASA – Prawdopodobnie zaobserwowano narodziny nowego księżyca Saturna