Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Kosmos   Czwartek, 17 lipiec 2014 00:18 Autor: admin

Mars – Curiosity znalazł żelazny meteoryt

Mars – Curiosity znalazł żelazny meteoryt foto: Wikimedia Commons/CC

Trzy meteoryty w jednym miejscu

Lebanon B, bo tak nazwano drugi meteoryt, jest nieco mniejszą skałą.

Webster potwierdził, że Curiosity zauważył również trzeci meteoryt w tym samym czasie. Na surowym, nieprzetworzonym zdjęciu widać jego fragment, wystający zza Lebanona.

W sumie łazik Curiosity odkrył 25 maja trzy żelazne meteoryty na Czerwonej Planecie. Zdjęcia znaleziska zostały opublikowane przez NASA we wtorek 15 lipca. Poprzednie łaziki wędrujące po Marsie również natrafiały na żelazne meteoryty.

 

Nietypowa powierzchnia meteorytów

Curiosity zrobił szczegółowe zdjęcia meteorytu Lebanon w wysokiej rozdzielczości za pomocą ChemCam i kamer zdalnych Micro-Imager. Okazało się, że na jego powierzchni znajdują się zaskakujące wgłębienia.

Naukowcy przypuszczają, że meteoryty powstały w wyniku erozji wzdłuż granic krystalizacji w metalu. Inna teoria mówi, że są pozostałością po kryształach oliwinu zawieszonych w stopie żelazno-niklowym. Na Ziemi naukowcy znajdują podobne meteoryty, tzw. pallasyty.

Na naszej planecie meteoryty tego typu są rzadko spotykane. Naukowcy podejrzewają, że przyczyną jest wilgoć, która niszczy takie żelazne skały kosmiczne na Ziemi.

 

Dwa lata pracy

Łazik Curiosity jest sercem wartej 2,5 miliarda dolarów misji Mars Science Laboratory (MSL). Zadaniem zautomatyzowanego laboratorium naukowo-badawczego jest między innymi analiza potencjalnych warunków do życia na Marsie.

5 sierpnia Curiosity będzie obchodził drugą rocznicę pracy na Marsie.Źródło: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Czwartek, 17 lipiec 2014 16:57