Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos NASA zakończyła prace nad ciężką rakietą nośną SLS, na orbitę może wynieść rekordowe 143 tony, lot próbny będzie kosztował ponad 7 miliardów dolarów
Kategoria: Kosmos   Czwartek, 04 wrzesień 2014 12:27 Autor: admin

NASA zakończyła prace nad ciężką rakietą nośną SLS, na orbitę może wynieść rekordowe 143 tony, lot próbny będzie kosztował ponad 7 miliardów dolarów

NASA zakończyła prace nad ciężką rakietą nośną SLS, na orbitę może wynieść rekordowe 143 tony, lot próbny będzie kosztował ponad 7 miliardów dolarów foto: NASA/Wikimedia Commons/CC
Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła 27 sierpnia, że z powodzeniem zakończono szczegółowe testy rakiety Space Launch System (SLS) – nowego modelu ciężkiej rakiety nośnej.- SLS otworzą drzwi do dalszego rozwoju zarówno turystyce kosmicznej, jak i nauce w niespotykanym dotąd stopniu – podkreślono w oświadczeniu na stronie agencji. To, co dotychczas było możliwie jedynie w literaturze sci-fi stanie się rzeczywiste. Z założenia bowiem rakieta ma bowiem umożliwić loty załogowe na Księżyc i dalej – aż na powierzchnię Marsa. 

Wiele lat, jeden kurs

Prace nad SLS prowadzono od 2011 roku z zamiarem zastąpienia do niedawna używanych wahadłowców kosmicznych STS (Space Transportation System, tłum. System Transportu Kosmicznego).

- Nauka i ludzkość podążają w jednym kierunku jakim jest eksploracja Wszechświata – oświadczył w rozmowie z mediami Charles Bolden, członek pionu administracyjnego agencji. – Mogę z całą stanowczością potwierdzić, że ten typ rakiety i jej podzespoły są tym, co nas zaprowadzi do celu – dodał.

 

Miliardy dolarów i setki ton

Decyzja o rozpoczęciu przygotowań do lotów próbnych została podjęta na podstawie przeprowadzonych w lutym 2014 r. symulacji. Oszacowano wówczas, że jednorazowy lot ciężkiej rakiety nośnej SLS to koszt rzędu ponad 7 mld dolarów i ustalono, że pierwszy lot próbny odbędzie się w listopadzie 2018 roku.

Podczas pierwszego lotu próbnego systemy rakiety SLS zostaną skalibrowane na udźwig ładunku o łącznej wadze 77 ton, zaś podczas drugiego – na rekordowe 143 ton. Ponadto na planowany pułap, niską orbitę okołoziemską, rakieta SLS wyniesie kapsułę Orion, we wnętrzu której w przyszłości zasiądą astronauci.

 

Fantastyka rzeczywistością

- Naród amerykański bierze udział w ambitnym programie, jakim jest eksploracja przestrzeni kosmicznej. To zobowiązuje nas do dopilnowania, aby pieniądze amerykańskiego podatnika były wykorzystane we właściwy sposób – oświadczył Robert Lightfoot z Associate Administrator, pionu agencji ds. zarządzania i planowania budżetu.

- Jeśli próby się powiodą, lot na Marsa z ludzką załogą na pokładzie stanie się realnym przedsięwzięciem – podkreśla NASA. Zaznaczyła również, że swój fenomen i konkurencyjność rakiety SLS zawdzięczają zastosowanym w nich systemach, podzespołach oraz ich kompatybilności z kapsułami Orion.Źródło: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 04 wrzesień 2014 16:31
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos NASA zakończyła prace nad ciężką rakietą nośną SLS, na orbitę może wynieść rekordowe 143 tony, lot próbny będzie kosztował ponad 7 miliardów dolarów