Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Po 10 miesiącach lotu sonda kosmiczna MAVEN znalazła się na orbicie Marsa
Kategoria: Kosmos   Poniedziałek, 22 wrzesień 2014 15:59 Autor: admin

Po 10 miesiącach lotu sonda kosmiczna MAVEN znalazła się na orbicie Marsa

Po 10 miesiącach lotu sonda kosmiczna MAVEN znalazła się na orbicie Marsa foto: NASA
Sonda przez pierwsze 6 tygodni będzie się oswajać z atmosferą Marsa. Podstawowa misja satelity potrwa ziemski rok. Niewykluczone jednak, że MAVEN będzie zbierał dane znacznie dłużej.MAVEN zbliży się do Marsa na odległość 150 km, a następnie oddali na około 6000 km. Ma to na celu uzyskania całego profilu górnej atmosfery planety. W trakcie badań planowanych jest także pięć zbliżeń do powierzchni Marsa na odległość 125 km.

Sukces po 11 latach

Pierwotne plany związane z tą misją zrodziły się już ponad 10 lat temu. Po dekadzie ciężkiej pracy i oczekiwania, udało się uzyskać pierwszy cel. Sztuczny satelita osiągnął atmosferę Marsa. Teraz pora, aby dobrze to wykorzystać i zebrać jak najwięcej niezbędnych danych. Warto dodać, że NASA wysyłała na Czerwoną Planetę inne sondy, z różnym przeznaczeniem i celem misji. Po raz pierwszy sztuczny satelita dokładnie zbada marsjański klimat.

Indie depczą po piętach

Co ciekawe, w środę (24 września) orbitę czwartej planety Układu Słonecznego, ma zdobyć sonda wysłana przez ISRO (Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych). Celem tej misji ma być zbadanie powierzchni, składu mineralnego i klimatu Marsa. Ponadto, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Indie staną się pierwszym krajem, któremu za pierwszym razem uda się umieścić rakietę na orbicie Czerwonej Planety.


Źródło: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 22 wrzesień 2014 19:55
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Po 10 miesiącach lotu sonda kosmiczna MAVEN znalazła się na orbicie Marsa