Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Kosmiczny dron X-37B wróci dzisiaj na Ziemię
Kategoria: Kosmos   Czwartek, 16 październik 2014 15:25 Autor: admin

Kosmiczny dron X-37B wróci dzisiaj na Ziemię

Kosmiczny dron X-37B wróci dzisiaj na Ziemię foto: Wikimedia Commons/CC
Amerykańska armia już jakiś czas temu przejęła od NASA projekt nowego promu kosmicznego wielokrotnego startu i lądowania. Bezzałogowy dron odbywa kolejne długie misje w przestrzeni kosmicznej. Według pewnych informacji kosmiczny dron X-37B wróci dzisiaj na Ziemię.

Projekt X-37B realizowany był początkowo przez amerykańską agencję kosmiczną. W projekcie uczestniczyła agencja DARPA, a jej głównym wykonawcą był koncern Boeing. X 37B jest w swej budowie jest bardzo podobny do wycofanych z eksploatacji wahadłowców, ale jest około 4 razy mniejszy od nich. Rozpiętość skrzydeł to tylko 4,5 metra.

Jeśli rzeczywiście dojdzie dzisiaj do lądowania tego tajemniczego pojazdu, będzie to oznaczało, że przebywał w przestrzeni kosmicznej nieprzerwanie przez rekordowe 22 miesiące. Sam fakt wysyłania w kosmos takich promów nie jest tajny, bo przecież wiadomo, o tym, że one istnieją i latają nad nami, ale już ich funkcja i wykonywane zadania nie są znane.

Podejrzewa się, że drony X-37B wykonują zadania zwiadowcze i są wykorzystywane do prowadzenia obserwacji obiektów naziemnych oraz obcych satelitów na orbicie okołoziemskiej. United States Air Force, ma obecnie dwa takie statki kosmiczne. Dron prawdopodobnie wyląduje dzisiaj w bazie lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Vanderberg w Kalifornii, gdzie baza pracownicy już przygotowują się na jego powrót.

Niektórzy sugerują, że Amerykanie planują rozmieszczenie kilku "rojów" takich dronów kosmicznych, nie jest wykluczone, że mogłyby one pełnić funkcje ofensywne w stosunku do obiektów rozmieszczonych w przestrzeni kosmicznej a nawet w stosunku do celów naziemnych.Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 16 październik 2014 15:48
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Kosmiczny dron X-37B wróci dzisiaj na Ziemię