Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Na nocnym niebie zaczynają spadać Geminidy
Kategoria: Kosmos   Piątek, 14 grudzień 2012 03:07 Napisał

Na nocnym niebie zaczynają spadać Geminidy

Najbliższe dni przyniosą nam piękne zjawiska kosmiczne. Trwa właśnie deszcz meteorytów zwany Geminidami. Co ciekawe kosmiczny gruz, w który wpada Ziemia to nierozkawałkowana kometa jak to jest w zwyczaju a bywa łączony z obecnością obiektu, o nazwie 3200 Phaeton.

 

To ciało niebieskie to planetoida lub asteroida, w zależności od nomenklatury. Unikalne jest to, że jako obiekt ten zbliża się do Słońca na odległość nawet 0,14 AU i dlatego przecina orbity Marsa, Wenus, Merkurego no i oczywiście Ziemi. To właśnie 3200 Phaeton jest uważany za dawcę materiału dla roju Geminidów.

Maksimum roju przypadnie na dziś lub jutro. Maksymalnie będzie można zobaczyć do 200 jasnych obiektów na godzinę. Obserwacjom sprzyja Księżyc w nowiu, więc blask naszego satelity nie zakłóci pokazu. Najwięcej "spadających gwiazd" będzie można zobaczyć po północy i nad ranem.

 

 

Źródło: http://www.theatlanticcities.com/arts-and-lifestyle/2012/12/5-tips-nasa-catching-tonights-geminid-meteor-shower/4152


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 15 grudzień 2012 00:06
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Na nocnym niebie zaczynają spadać Geminidy
Unable to open file!