Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Kosmiczna łódź podwodna – zobacz co NASA planuje wysłać do eksploracji Tytana
Kategoria: Kosmos   Piątek, 20 luty 2015 08:03 Autor: admin

Kosmiczna łódź podwodna – zobacz co NASA planuje wysłać do eksploracji Tytana

Narastająca rywalizacja pomiędzy światowymi potęgami połączona z nieustającą fascynacją Kosmosem sprawiaja, że ludzkość tworzy co raz to nowe projekty zdobywania obcych światów. Na niektórych z nich potrzebne będą nie tylko łaziki, ale też łodzie podwodne.

Celem NASA będzie Morze Krakena, największy zbiornik wodny na Tytanie. Wypełniony nie jest jednak wodą, lecz płynnym metanem. Podczas planowanej misji specjalnie skonstruowana na tą okazję łódź podwodna będzie miała za zadanie w ciągu 90 dni przepłynąć około 2 tysięcy kilometrów. Co jakiś czas łódź będzie musiała się wynurzyć celem wysłania zgromadzonych danych w kierunku Ziemii. Jednym z głównych celów misji będzie zebranie danych na temat składu chemicznego cieczy, w po której będzie się poruszać, zbada również jak zachowuje się ten ogromny zbiornik, jakie są jego przypływy, odpływy, jakie zjawiska zachodzą w tak odległym od Ziemii miejscu.

Wszyscy pamiętamy jak niezwykłe emocje budziło opublikowanie zdjęć wykonanych z powierzchni Marsa wykonanych przez sondę badawczą Pathfinder, wyobraźmy sobie jak szokujące staną się zdjęcia Tytana, Morza Krakena i jego linii brzegowej wykonanych przez kamery zamontowane na kadłubie projektowanej „łodzi”.

Tytan jest jednym z 62 księżyców Saturna, jest on jednak większy od Merkurego, posiada także składającą się w dużym stopniu z azotu atmosferę. Najciekawsza jest jednak jego powierzchnia, pełna wypełnionych ciekłymi węglowodorami jezior, których zbadanie wymagało będzie zupełnie innego podejścia. Nie wiadomo póki co czy stworzony prototyp stanie się podstawą do faktycznego wysłania podobnego urządzenia na powierzchnię Tytana, w tej chwili celem naukowców jest przede wszystkim stworzenie koncepcji, które pozwoliłyby opracować plan podobnej misji w przyszłości. Z pewnością nie bez znaczenia jest odległość Tytana, który nie tylko znajduje się daleko od Ziemi, ale też jego obieg wokół swojej macierzystej planety, Saturna sprawia, że bardzo trudno jest znaleźć moment na tyle dogody by wysłanie podobnej sondy stało się nieco bardziej realne.Źródło: Kod Władzy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Piątek, 20 luty 2015 13:19
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Kosmiczna łódź podwodna – zobacz co NASA planuje wysłać do eksploracji Tytana