Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Ten rok będzie bogaty w astronomiczne atrakcje
Kategoria: Kosmos   Wtorek, 24 marzec 2015 08:58 Napisał

Ten rok będzie bogaty w astronomiczne atrakcje

Ten rok będzie bogaty w astronomiczne atrakcje foto: the very honest man/flickr.com/CC

W tym roku czeka nas wiele astronomicznych atrakcji. Częściowe zaćmienie Słońca, całkowite zaćmienie Księżyca, noc spadających gwiazd oraz wielki „powrót” zakryć Aldebarana – na te wydarzenia w najbliższych miesiącach czekają miłośnicy astronomicznych obserwacji.

Do Ziemi po 17 latach przerwy powraca niezwykłe zjawisko: zakrycie Aldebarana przez Księżyc. Aldebaran to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Byka i jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie, świecąca charakterystycznym czerwonym blaskiem. „Księżyc przemieszczający się dookoła Ziemi co jakiś czas przysłania różne gwiazdy. To się zdarza każdej nocy. Z reguły są to jednak gwiazdy dosyć słabe, których zakrycia można obserwować przez teleskop czy lornetkę. Są jednak cztery jasne gwiazdy, które mogą być zakryte przez Księżyc i ich zakrycia są widoczne gołym okiem. Jedną z nich jest właśnie Aldebaran” −  mówi PAP Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. 

W 2015 roku dojdzie do serii zakryć Aldebarana. Pierwsze nastąpi już 26 lutego, ale zobaczą je tylko mieszkańcy skrawka centralnej Polski, okolic Szczecina i Świnoujścia. Jednak najbardziej efektowne zakrycie nastąpi pod koniec roku: 23 grudnia. „Wtedy do zakrycia dojdzie wysoko nad naszymi głowami. Każdy będzie mógł zobaczyć, jak Księżyc ciemnym brzegiem swojej tarczy zbliża się do jasnej, czerwonej gwiazdy, aż znika ona za jego krawędzią, by po godzinie pojawić się po drugiej stronie. ”− radzi rozmówca PAP.

Zaćmienie Słońca 

Jedną z największych atrakcji miłośnicy astronomii będą mogli cieszyć się w pierwszy dzień wiosny: 20 marca − czeka nas wtedy częściowe zaćmienie Słońca. 

„W skali kuli ziemskiej jedynym skrawkiem lądu, z którego będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie, będą Wyspy Owcze. Jednak statystyki pogodowe pokazują, że i tym razem akurat tam nie będzie to możliwe. Dlatego warto zostać w Polsce i obserwować zaćmienie o dość dużej fazie od 0,6 w okolicach Bieszczad, do 0,8 w okolicach Szczecina czy Świnoujścia. Pojawi się ono w godzinach porannych i przed południem będzie można zobaczyć jego największą fazę” −  zapowiada Wójcicki. W Polsce ostatnie takie duże zaćmienie częściowe widoczne było w styczniu 2011 roku.

Zaćmienie Księżyca i maksimum Perseidów

We wrześniu, również po czterech latach przerwy, będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. „Widoczne będzie ono w nocy z 27/28 września, a konkretnie rano około godz. 2. na terenie całego kraju. Do maksymalnej fazy zaćmienia, kiedy Księżyc praktycznie zniknie, a właściwie zrobi się krwiście czerwony, dojdzie nisko nad południowo−zachodnim horyzontem około godz. 3. Widok będzie niezwykły, bo Księżyc będzie dosłownie wisiał nad drzewami, domami” − opisuje rozmówca PAP. 

Tradycyjnie − w pierwszej połowie sierpnia − będzie można obserwować deszcz spadających gwiazd, czyli maksimum roju Perseidów. "To zdarzenie miłośnicy astronomii śledzą co roku, ale tym razem będzie ono wyjątkowo dobrze widoczne. Im Księżyc bliżej pełni, tym niebo jest jaśniejsze, a w jego blasku nikną słabsze zjawiska. Tym razem będzie on wtedy w okolicach nowiu i nie będzie nam przeszkadzał w obserwacjach spadających gwiazd" − wyjaśnia Wójcicki.

 

PAP − Nauka w Polsce


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 16 marzec 2015 19:02
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Ten rok będzie bogaty w astronomiczne atrakcje