Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Jowisz za Księżycem – ciekawy film [Video]
Kategoria: Kosmos   Czwartek, 03 styczeń 2013 01:54 Napisał

Jowisz za Księżycem – ciekawy film [Video]

Takiego filmu jeszcze nie widzieliście. Sami zawodowcy przyznają, że zdjęcia z niedawnego zakrycia Jowisza przez Księżyc wykonane przez brazylijskiego astronoma-amatora są zachwycające.

 

Niedawne zakrycie Jowisza przez Księżyc udało się uwiecznić astronomowi-amatorowi z Brazylii w zapierającym dech w piersiach filmie. Uchwycona okultacja, bo tak też nazywa się to zjawisko astronomiczne, wzbudziła zachwyt ludzi na całym świecie. W tym również zawodowców.

 

Wykonany dostępnym dla każdego teleskopem

- Muszę przyznać, że to najlepszy tego typu film, jaki widziałem – zaznacza w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl Karol Wójcicki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. – Trzeba podkreślić, że wykonał go amator dysponujący teleskopem o średnicy zwierciadła 20 cm – dodaje.

Takimi teleskopami posługują się często obserwatorzy nieba stawiający pierwsze kroki w astronomii. - Nie bez znaczenia jest też fakt, że w czasie, w którym rejestrował zakrycie, panowały bardzo dobre warunki – podkreśla Wójcicki.

W Boże Narodzenie Księżyc zakrył Jowisza

 

Okultacja uwieczniona przez Rafaela Defavari, astronoma-amatora z Brazylii, miała miejsce 25 grudnia 2012 roku. Polegała ona na przejściu Jowisza za tarczą Księżyca. W wyniku tego Srebrny Glob zakrył planetę przed wzrokiem obserwatorów.

Wyjątkowo widowiskowymi momentami w trakcie trwania okultacji są chwile, kiedy Jowisz chowa się za Księżycem, a potem zza niego wyłania.

W Polsce też się da

Tej okultacji nie można było oglądać w Polsce, ponieważ miała ona miejsce na niebie południowym. Zakrycia, jak podkreśla Wójcicki, da się jednak zauważyć i na naszym niebie.

- Ostatnie widoczne w Polsce zakrycie Jowisza przez Księżyc miało miejsce 15 lipca tego roku, tuż nad ranem. Rozpoczęło się ono na jaśniejącym niebie, a zakończyło na chwilę przed wschodem słońca – mówi.


Źródło artykułu: LosyZiemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)1 komentarz

  • Link do komentarza Kaareenciitaa Piątek, 05 kwiecień 2013 08:18 napisane przez Kaareenciitaa

    Niebo w Listopadzie o ile pogoda powazla to jak dla mnie jeden z ciekawszych miesięcy do obserwacji zarf3wno gołym jak i uzbrojonym okiem. Wychodząc z pracy o 4 rano zawsze sprawdzam czy Jowisz i Wenus są na swoich miejscach. Po 12 godzinach użerania się z gośćmi ta dwf3jka pomaga przynajmniej na chwilę mi się odstresować. Co do naszego naturalnego satelity to miał swoje 10 minut podczas tegorocznej edycji MAYDAY ( Adam Beyer pokazał kto jest świeci najjaśniej na scenie techno ). O 5:15 rano w niedzielę jednym z miejsc gdzie można było odsapnąć na tegorocznej edycji Mayday była wydzielona strefa przy katowickim spodku z namiotami piwnymi POD gołym niebem. Przepiękny widok cienkiego sierpa w towarzystwie Wenus potęgowany brzmieniem głębokiego basu i majaczącymi na horyzoncie żurawiami budowlanych bezcenny!! Do tego grupka ludzi ktf3rzy z niedowierzaniem na twarzach słuchających mojego tłumaczenia na co teraz spoglądamy też bezcenna (część z słuchaczy miała fazę lepszą niż księżyc ), do tej pory pluję sobie w brodę, że zapomniałem zabrać mojego KoDaka. Pozdrawiam całą ekipę Delta Optical.

Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 10 styczeń 2013 02:16
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Jowisz za Księżycem – ciekawy film [Video]