Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Gdzie powstaną pierwsze kolonie w Układzie Słonecznym? Mars czy Księżyc?
Kategoria: Kosmos   Czwartek, 03 grudzień 2015 10:52 Autor: admin

Gdzie powstaną pierwsze kolonie w Układzie Słonecznym? Mars czy Księżyc?

Gdzie powstaną pierwsze kolonie w Układzie Słonecznym? Mars czy Księżyc? foto: Wikimedia Commons/CC

Mimo kryzysu politycznego i ekonomicznego światowe mocarstwa nie zapominają o ekspansji w przestrzeń kosmiczną. Oto plany nowej ekspansji kolonialnej. Tym razem poza Ziemią.

Mars czy Księżyc? To pytanie zadają sobie rządzący najpotężniejszymi państwami świata. Wydaje się bowiem, że niedawne dylematy dotyczące tego dokąd wyruszą statki kosmiczne z Ziemi a także czy nie będzie to rozpoczynało kolejnych konfliktów o terytorium. Przyglądając się najbliższym planom można dojść do wniosku, że już teraz kierunków jest więcej niż jeden.

Pierwszym, naturalnym przystankiem jest Księżyc, w kierunku którego swoje ekspedycje planują Japonia, Chiny, Rosja i UE. CHRL już w 2013 roku wystrzeliła Change 3 – lądownik i łazik Yutu (zdjęcie poniżej), kolejny Change 5 ma zostać wystrzelony już w 2017 roku po czym ma wrócić z powrotem na Ziemię wraz z próbkami gleby.

Co na to Stany Zjednoczone? USA konsekwentnie stawiają na Marsa i na zbudowanie tam pierwszej ludzkiej kolonii. Będzie je to kosztowało znacznie więcej, będzie to również wymagało znacznie większego zaplecza logistycznego, ale to właśnie Stany Zjednoczone dysponują w tej chwili najpotężniejszym zapleczem na Ziemi. Kto wie, może to działanie wyprzedzające przyniesie im w przyszłości wymierne korzyści? Póki co NASA deklaruje, że do 2025 wyśle ludzi na asteroidy a w 2030 roku na Czerwoną Planetę a obecne wyprawy mają na celu dokładne zbadanie panujących tam warunków, pomiar atmosfery, gleby i przygotowanie pełnej strategii największej wyprawy w historii ludzkości.Podobne plany mają także Rosjanie, którzy w 2020 roku chcą wysłać na Księżyc swoją pierwszą sondę Luna 27 i zbadać okolice południowego bieguna satelity, to ma być jednak dopiero początek znacznie ambitniejszego planu, który zakłada budowę bazy. Do współpracy zgłosiła się juz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Jeszcze w kwietniu przedstawiciel agencji Johann-Dietrich Wörner stwierdził: „Wydaje się właściwym by rozważyć kwestię stałej stacji na Księżycu jako sukcesora międzynarodowej stacji kosmicznej” – idea ma więc być podobna jak w przypadku stacji orbitalnej, to znaczy ma mieć ona charakter eksterytorialny i być projektem realizowanym przez wiele państw, proporcjonalnie do ich możliwości.Źródło: Kod Władzy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)1 komentarz

  • Link do komentarza Meir Sobota, 02 styczeń 2016 21:13 napisane przez Meir

    Mogę się tylko cieszyć z planów podbojowych mocarstw - mam dla nich bezpaliwowy (elektryczny)odwrotny od archaicznego odrzutowego (gdzie czynnik roboczy odrzuca źródło w kierunku przeciwnym) napęd wyrzutowy (gdzie źródło porusza się...w kierunku w którym wyrzucany jest czynnik!) nareszcie umożliwiający podróże międzyplanetarne a także międzygwiezdne(!!)ruchem jednostajnie przyspieszonym! Nie jakiś rachityczny, "ułamkowo-gramowy" napęd jonowy ale napęd dający - w zależności "od..." - precyzyjnie regulowaną siłę ciągu w zakresie od gramów do wielu ton... Napęd jest bezstratny, więc masa statku od momentu włączenia na orbicie parkingowej tego napędu marszowego do lądowania na najodleglejszej nawet planecie nie zmienia się! Jest tylko jeden szkopuł: czy znajdzie się na świecie mocarstwo (finansowe) zdolne za taki napęd zapłacić...

Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 03 grudzień 2015 19:04
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Gdzie powstaną pierwsze kolonie w Układzie Słonecznym? Mars czy Księżyc?