Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Rosja i Chiny mogą rozpocząć wymianę technologii w sektorze kosmicznym
Kategoria: Kosmos   Wtorek, 19 kwiecień 2016 13:57 Autor: admin

Rosja i Chiny mogą rozpocząć wymianę technologii w sektorze kosmicznym

Rosja i Chiny mogą rozpocząć wymianę technologii w sektorze kosmicznym foto: Wikimedia Commons/CC

Pekin może przekazać rosyjskim partnerom technologie potrzebne do stworzenia odpornej na promieniowanie radiacyjne elektronicznej bazy komponentów kosmicznego zastosowania, a Moskwa podzieli się technologią tworzenia silników rakietowych na paliwo ciekłe. O tym źródło dowiedziało się w przededniu przygotowania spotkań komisji wicepremiera rządu Rosji Dmitrija Rogozina i wicepremiera Rady Państwowej Chin Wanga Yanga.

Sądząc po protokole, który został opracowany po ostatnim posiedzeniu komisji Rogozin — Yang, które odbyło się w grudniu 2015 roku, już wtedy kwestia współpracy kosmicznej została wyodrębniona jako oddzielny punkt spotkania, informuje portal.

„Komisja zatwierdza osiągnięte porozumienia odnośnie współpracy w dziedzinie silników rakietowych i elektronicznej bazy komponentów i poleca kosmicznym resortom krajów przygotowanie do podpisania niezbędnych dokumentów normatywno-prawnych w celu ułatwienia wprowadzenia w życie współpracy w tych obszarach”, — czytamy w protokole komisji podpisanym przez Rogozina i Yanga.

Należy zauważyć, że inne kwestie współpracy w sferze kosmicznej zostały przeniesione do oddzielnych wątków i omawiane są bez przywiązania do siebie nawzajem — na przykład współpraca w zakresie systemu nawigacji satelitarnej (kompatybilność systemu GLONASS i BeiDou), zdalnego sondowania Ziemi i w kwestii programu badania Księżyca.

Według członka Rosyjskiej Akademii Kosmonautyki im. Ciołkowskiego Andrieja Jonina Rosja powinna nawiązać wymianę technologii z Chinami, ponieważ to znacznie utrwali współdziałanie i wyniesie je na nowy poziom.

„Powinniśmy wymieniać się technologiami z Chinami, ponieważ powiązania technologiczne są silniejsze od gospodarczych. Amerykanie próbowali zerwać z nami stosunki, żeby nas ukarać. Ale jest MSK i jest rakieta Atlas 5, na której montowane są rosyjskie silniki. A senator McCain może krzyczeć ile chce, że Stany Zjednoczone nadal finansują Putina, ale Amerykanie kontynuują współpracę z nami w tych projektach. Nie da się zerwać więzi technologicznych. Zwykła wymiana towarami nie ma specjalnego sensu, niczego nie gwarantuje. <…> Powinniśmy połączyć się z Chinami technologicznymi więzami poprzez duże projekty, wtedy to będzie nowy poziom partnerstwa”, — wyjaśnił Jonin.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Wtorek, 19 kwiecień 2016 16:37
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos Rosja i Chiny mogą rozpocząć wymianę technologii w sektorze kosmicznym