Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos NASA szykuje sondy kosmiczne do samobójczej misji
Kategoria: Kosmos   Niedziela, 16 grudzień 2012 00:05 Napisał

NASA szykuje sondy kosmiczne do samobójczej misji

Ebb oraz Flow to dwie sondy kosmiczne, które w ramach misji GRAIL (Gravity Recovery and Interior Laboratory) orbitowały wokół Księżyca tworząc najdokładniejszą grawitacyjną mapę naszego naturalnego satelity w historii zbliżają się do końca swego żywota. NASA przygotowuje je do ostatniej, samobójczej misji.

Już jutro, 17 grudnia, po godzinie 22 czasu polskiego sondy, którym kończy się paliwo zostaną skierowane wprost na powierzchnię Księżyca.

Kontrolowane zderzenie z powierzchnią ma mieć miejsce na jednej z gór w okolicy północnego bieguna naszego naturalnego satelity. Sondy uderzą w księżycowy grunt z prędkością nieco ponad 6 tysięcy kilometrów na godzinę (1.7 kilometra na sekundę) pod kątem 1.5 stopnia.

Pomimo tego, że miejsce zderzenia będzie znajdować się w kompletnie zacienionym miejscu to NASA spróbuje je uchwycić okiem okiem innej sondy – Lunar Reconnaissance Orbiter.

Źródło: NASA


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 30 grudzień 2012 18:40
alexjones.pl Technologia i nauka Kosmos NASA szykuje sondy kosmiczne do samobójczej misji