czwartek, 29 sierpnia 2019
Pięć księżyców Jowisza zyskało oficjalne nazwy
Znamy 79 księżyców Jowisza, a teraz 5 z nich zyskało oficjalne nazwy. Wszyscy słyszeliśmy o Io, Europie, Kallisto i Ganimedesie, które szczególnie interesują naukowców. Jednak własne nazwy ma jeszcze 49 kolejnych księżyców, a 26 oczekuje na ich nadanie. Nazwy dla 5 z nich zostały właśnie oficjalnie zaakceptowane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. W lipcu 2018 roku…
Kategoria:
Kosmos
sobota, 17 sierpnia 2019
Kończy się bardzo słaby 24 cykl słoneczny, co zapowiada długi okres niskiej aktywności Słońca
Ziemia krąży wokół Słońca, jedynej gwiazdy w naszym układzie planetarnym, odpowiedzialnej za ziemski klimat. Tak długo, jak świeci Słońce, tak długo na Ziemi będzie istniało życie. Dlatego – wbrew medialnej propagandzie na temat zgubnego wpływu dwutlenku węgla na klimat – warto poświęcać własny czas by obserwować Słońce i wszystko to, co się z nim dzieje.…
Kategoria:
Kosmos
wtorek, 13 sierpnia 2019
Naukowcy ostrzegają: to aktywność Słońca nakręca globalne ocieplenie
Międzynarodowa grupa naukowców z Rosji i Wielkiej Brytanii stworzyła model matematyczny, który pokazuje aktywność magnetyczną Słońca w ciągu minionych 100 tys. lat. Badacze opracowali ten grafik i dowiedzieli się, że szczytowy okres aktywności Słońca przypadne na 2600 rok i do tego czasu temperatura na powierzchni naszej planety wzrośnie o 2,5 stopnia. W taki sposób wahania w…
Kategoria:
Kosmos
piątek, 19 lipca 2019
Polskie satelity wypuszczone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Satelita obserwacyjny Światowid i satelita-eksperyment KRAKsat, stworzone przez polską spółkę SatRevolution, zostały wypuszczone na orbitę z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Z oboma nanosatelitami udało się już nawiązać dwustronne połączenie. Po półgodzinnej ciszy radiowej systemy Światowida zostały automatycznie uruchomiane, a następnie radioamatorzy z różnych części świata zaczęli odbierać od niego sygnały i przesyłać je do firmy.…
Kategoria:
Kosmos
czwartek, 11 lipca 2019
Satelita GPIM testuje ekologiczne paliwo kosmiczne
Nie tylko przemysł motoryzacyjny poszukuje paliw mniej zanieczyszczających środowisko. Paliwami takimi jest również zainteresowany przemysł kosmiczny. W ubiegłym tygodniu firma Ball Aerospace oficjalnie rozpoczęła prace w ramach zleconej przez NASA Green Propellant Infusion Mission (GPIM), w ramach której testuje nietoksyczne wysoce wydajne paliwo. Sama misja wystartowała 25 czerwca na pokładzie rakieto Falcon Heavy firmy SpaceX.…
Kategoria:
Kosmos
środa, 3 lipca 2019
Dwa polskie projekty w finale konkursu Mars Colony Prize
Dwa zespoły studentów z Politechniki Wrocławskiej – które przygotowały projekty marsjańskich osiedli – dostały się do światowego finału konkursu Mars Colony Prize. Swoje pomysły na to, jak może wyglądać samowystarczalna kolonia na Marsie, studenci przedstawią w Kalifornii w październiku. Spośród 100 projektów marsjańskich kolonii nadesłanych z całego świata organizacja Mars Society wybrała do finału 10…
Kategoria:
Kosmos
czwartek, 6 czerwca 2019
Działanie SpaceX niepokoją naukowców
Przed dwoma tygodniami firma SpaceX wystrzeliła na orbitę 60 satelitów Starlink. Do połowy przyszłej dekady konstelacja Starlink ma liczyć około 12 000 satelitów. Wielu astronomów już wyraziło obawy, że tak olbrzymia liczba sztucznych obiektów znacznie utrudni lub a nawet uniemożliwi prowadzenie wielu badań. Tym bardziej, że SpaceX nie jest jedyną firmą, która chce budować olbrzymie…
Kategoria:
Kosmos
wtorek, 4 czerwca 2019
Znaleźli 1800 nieznanych dotychczas supernowych
Astronomowie korzystający z Teleskopu Subaru odkryli około 1800 nieznanych dotychczas supernowych. Jest wśród nich 58 supernowych Ia, które znajdują się w odległości ponad 8 miliardów lat świetlnych od Ziemi. Supernowe to gwiazdy, które eksplodowały pod koniec swojego życia. Eksplozja jest tak potężna, że często supernowa staje się równie jasna co cała jej galaktyka. Z czasem,…
Kategoria:
Kosmos
poniedziałek, 27 maja 2019
Pierwsze satelity SpaceX trafiły w przestrzeń kosmiczną
SpaceX wystrzeliła pierwsze własne satelity komunikacyjne. Start Falcona 9 z 60 satelitami komunikacyjnymi miał odbyć się 17 maja, jednak był ciągle przekładany ze względu na niekorzystne warunki pogodowe i konieczność aktualizacji oprogramowania. W końcu się udało. Godzinę po starcie, na wysokości 450 kilometrów, z rakiety zaczęto uwalniać satelity. Samodzielnie zajmą one orbitę na wysokości 550…
Kategoria:
Kosmos
piątek, 17 maja 2019
SpaceX gotowa do wystrzelenia własnych satelitów komunikacyjnych
Jutro o godzinie 4:30 czasu polskiego firma SpaceX ma zamiar wystrzelić własne satelity komunikacyjne z rodziny Starlink. Przedsiębiorstwo Elona Muska chce tym samym wejść na nowy dla siebie rynek dostawcy internetu. SpaceX to niewielka firma, a margines zysku z jej obecnej działalności nie jest duży. Tymczasem przedsiębiorstwo ma wielkie ambicje, chce wysyłać ludzi w przestrzeń…
Kategoria:
Kosmos
piątek, 26 kwietnia 2019
SpaceX i NASA prowadzą śledztwo ws. wypadku kapsuły Crew Dragon
SpaceX i NASA prowadzą śledztwo w sprawie eksplozji kapsuły Crew Dragon. Dotychczas nie ujawniono żadnych szczegółów. Wkrótce po wypadku, który miał miejsce 20 kwietnia podczas testów naziemnych, SpaceX oświadczyła, że doszło do „anomalii”. Wiadomo jedynie, że chodzi o awarię silnika kapsuły. Nad miejscem testów sfotografowano chmurę pomarańczowego dymu. Do sieci trafił też materiał wideo przedstawiający…
Kategoria:
Kosmos
czwartek, 25 kwietnia 2019
SpaceX straciła kapsułę załogową. Crew Dragon eksplodował
Crew Dragon, załogowa kapsuła firmy SpaceX, eksplodowała podczas naziemnych testów. Sfotografowano chmury pomarańczowego dymu unoszące się nad miejscem testów, można też obejrzeć materiał wideo, na którym widać moment eksplozji kapsuły. Do eksplozji doszło przed 4 dniami. Dotychczas SpaceX poinformowała jedynie, że miała miejsce „anomalia”. Kapsuła Crew Dragon jest zdolna do wyniesienia w przestrzeń kosmiczną do…
Kategoria:
Kosmos