Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Nadchodzi przełom w medycynie! Już w grudniu dojdzie do pierwszego przeszczepu głowy
Kategoria: Medycyna   Niedziela, 29 październik 2017 03:17 Autor: admin

Nadchodzi przełom w medycynie! Już w grudniu dojdzie do pierwszego przeszczepu głowy

Znany włoski neurochirurg dr. Sergio Canavero ogłosił, że w grudniu tego roku zostanie podjęta próba pierwszego w historii przeszczepu głowy. Brzmi to co prawda jak scenariusz jakiegoś horroru, ale nie jest to fikcja, ale rzeczywistość. Ochotnikiem, który zgodził się na podjęcie ryzyka takiej operacji jest 30-letni Rosjanin, Walery Spiridonow.

Pacjent ten od dawna cierpi na chorobę Werdniga-Hoffmann, powodującą pogorszenie zdolności przekazywania sygnałów neurologicznych, co prowadzi do atrofii mięśni, kłopotów z oddychaniem i przełykaniem. Obecnie nie ma kuracji pozwalających nawet an poprawienie komfortu życia takich chorych.

 "Jedyną rzeczą, którą czuję, jest poczucie przyjemnego zniecierpliwienia, podobnie jak przygotowywałem się na coś ważnego przez całe moje życie i to się zaczyna." - powiedział Spiridonow

Oczywiście pacjent ma świadomość, że procedura, której zamierza się poddać, niesie za sobą liczne zagrożenia. Lekarze ją wykonujący będą musieli zdołać ponownie podłączyć rdzeń kręgowy, co może być bardzo trudne, o ile w ogóle wykonalne.

Nie wiadomo też czy głowa nie odrzuci nowego ciała. Odrzuty są bardzo częstym skutkiem przeszczepów, więc to ryzyko istnieje również w tym przypadku. Spiridonow twierdzi, że zdaje sobie sprawę z ryzyka tej procedury, ale i tak zamierza ją przejść.

W przeszłości próbowano już dokonywać przeszczepów głowy u zwierząt. Najbardziej obiecujące eksperymenty wykonywano na małpach. W zeszłym roku, Sergio Canavero wraz z dr. Xiaoping Renem, neurochirurgiem z chińskiego uniwersytetu medycznego Harbin i jego zespołem, dokonali przełomu eksperymentując na małpach. Wykonano udany przeszczep głowy, a zwierzę przeżyło przez 20 godzin po czym zostało uśmiercone. Przedtem stwierdzono jednak, że mózg zwierzęcia nie uległ żadnemu uszkodzeniu. Chińscy naukowcy, w ramach przygotowań do pierwszej operacji na człowieku, prowadzili również testy na ludzkich zwłokach.

Wspomniany Xiaoping Ren, ma spore doświadczenie przy przeszczepach głowy, ponieważ wykonał procedurę na 1000 różnych myszy. Po 10-godzinnej procedurze myszy potrafiły oddychać, napić się, a nawet widzieć. Niestety żadna z myszy nie przeżył dłużej niż kilka minut.

Wielu specjalistów medycznych uważa, że Canavero z tą procedurą medyczną posuwa się za daleko. Opisuje się ją jako niemożliwą do przeprowadzenia. Rzeczywiście przeżycie tak skomplikowanej operacji jest bardzo mało prawdopodobne, ale ewentualny sukces oznaczałby przełom w medycynie, na miarę tego jaki spowodował pierwszy udany przeszczep serca.

Jeśli uda się opracować skuteczną metodę łączenia rdzenia kręgowego, może to pomóc przywrócić niezależność osobom niepełnosprawnym. A niektórzy ludzie, tak jak Spiridonow, czują, że jest to warte ryzyka. Sergio Canavero twierdzi, że jeśli zabieg zakończy się powodzeniem, to w ciągu kilku następnych lat będzie można przeprowadzić pierwszy przeszczep samego mózgu.

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 29 październik 2017 15:30
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Nadchodzi przełom w medycynie! Już w grudniu dojdzie do pierwszego przeszczepu głowy