Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Co uratuje ludzkość przed niebezpiecznymi infekcjami?
Kategoria: Medycyna   Sobota, 02 grudzień 2017 10:27 Autor: Andreas

Co uratuje ludzkość przed niebezpiecznymi infekcjami?

czosnek czosnek altotemi/Flickr/CC BY-SA 2.0

Czy czosnek może pomóc w zwalczaniu infekcji szpitalnych spowodowanych przez odporne na antybiotyki bakterie?

Z badań wynika, że ta znana przyprawa kuchenna dzieli odporne na antybiotyki mikroorganizmy, co pozwala zadziałać lekarstwom. 

Naukowcy desperacko poszukują sposobów, które umożliwią pokonanie odpornych na antybiotyki bakterii w szpitalach. Teraz okazało się, że jednym z takich skutecznych środków jest czosnek, który na pewno znajduje się niemal  w każdej kuchni. Ajoen, organiczny związek chemiczny występujący w czosnku, dzieli odporne bakterie, co umożliwia właściwe działanie antybiotyków.

Dzieje się tak w wyniku naruszenia genu, którego potrzebują mikroby, aby przykleić się do ludzkich tkanek. Bez tego nie są one w stanie rozmnażać się, jak wyjaśnili duńscy naukowcy. Mają oni nadzieję, że ich odkrycie pomoże w walce z nieuleczalną mukowiscydozą, przewlekłymi ranami u cukrzyków oraz w profilaktyce gronkowca złocistego opornego na metycylinę i innych infekcji szpitalnych.

Około 30% ludzi na Ziemi jest nosicielami bakterii gronkowca, które są odpowiedzialne za  rozwój i odporność na infekcje. W większość przypadków te bakterie znajdują się w nosie lub na skórze. Nie są one niebezpieczne, ale teoretycznie mogą przedostać się do krwioobiegu i wydalić do niego toksyny. Śmiertelność w tego rodzaju infekcjach bakteryjnych wynosi 20%. Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego wyjaśnili, że ajoen tłumi pewien gen, co prowadzi do naruszenia błony biologicznej, niezbędnej do adhezji z tkankami człowieka.

Technicznie ten składnik czosnku nie niszczy bakterii odpornych na antybiotyki, ale uniemożliwia im skomunikowanie się z innymi mikrobami, co jest niezbędne do wzrostu liczby patogenów. W wyniku trafiające do organizmu antybiotyki wraz z systemem immunologicznym skutecznie walczą z infekcjami.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(8 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 02 grudzień 2017 11:02
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Co uratuje ludzkość przed niebezpiecznymi infekcjami?