Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Bądźcie zdrowi ! Kwiat lipy – właściwości lecznicze
Kategoria: Medycyna   Środa, 06 grudzień 2017 09:06 Autor: Andreas

Bądźcie zdrowi ! Kwiat lipy – właściwości lecznicze

Kwiat lipy Kwiat lipy Jen D/Flickr/CC BY-NC 2.0

Każdy zna przepis babci na przeziębienie: jak tylko człowieka zaczyna atakować katar, łamią stawy i boli głowa, to zaparza się herbatę lipową, która okazuje naprawdę wspaniały efekt. Dzisiaj rozpatrzymy, jakie właściwości lecznicze ma kwiat lipy i w walce z jakimi chorobami jest on skuteczny.

Skład kwiatu lipy

W kwiatach lipy zawarta jest szeroka gama substancji, większości których zawdzięcza ta roślina swoje właściwości lecznicze.

W kwiatach lipy znajduje się olejek eteryczny – jego aromat jest wyczuwalny podczas kwitnienia drzewa i jest wynikiem obecności alkoholowej substancji farnezolu. Witaminy w składzie kwiatu z lipy są reprezentowane przez kwas askorbinowy (witamina C) i karoten (prowitamina A).

Ponadto surowiec roślinny zawiera:

– saponiny;

– glikozyd hesperydyna;

– glikozyd tiadiazyna;

– cukry;

– garbniki.

Warto zwrócić uwagę na mało znane właściwości kwiatu lipy: jego dojrzała formq (czyli owoc) zawiera do 58% oleju, którego smak przypomina olej brzoskwiniowy lub migdałowy.

Aromat kwiatu lipy jest stosowany w przemyśle perfumeryjnym i alkoholowym, gdzie do nadania zapachów perfumom i likierom wykorzystywany jest jego olejek eteryczny.

Podstawowe właściwości

Z punktu widzenia farmakologicznego kwiat lipy ma nastepujące właściwości:

– bakteriobójcze;

– przeciwzapalne;

– uspokajające;

– napotne;

– moczopędne;

– antyhistaminowe;

– przeciwgorączkowe.

Maksymalne właściwości lecznicze kwiatu lipy ujawniają się, jeśli przyjmowany on jest w postaci  wywaru, naparu lub herbaty, zaparzonej w tradycyjny sposób.

Korzyści  kwiatu lipy

Jeśli się pije herbatę z kwiatu lipy przy przeziębieniu lub grypie, objawy zatrucia szybko znikają, temperatura spada, sen staje się mocny i uzdrawiający.

Zapalenie oskrzeli, tchawicy, suchy kaszel są skutecznie leczone kwiatami lipy, zaparzonymi w termosie. W przypadku zapalenia gardła lub anginy ciepłym wywarem płucze się gardło.

Przy nerwobólach, bezsenności, migrenach i bólach głowy, herbata lipowa działa jako bezpieczny środek uspokajający i usuwa dolegliwości. Ten środek pozytywnie oceniają nadciśnieniowcy, ponieważ korzystne właściwości kwiatu lipy przyczyniają się jeszcze do normalizacji tętniczego ciśnienia krwi. A zdolność zwalczania arytmii sprawia, że kwiaty lipy są uniwersalnym naturalnym lekarstwem na większość schorzeń sercowo-naczyniowych.

Kwiat lipy jako źródło młodości

Doświadczenie wielu pokoleń pokazuje, że herbata lipowa wpływa pozytywnie na pracę przewodu pokarmowego, normalizuje syntezę kwasu solnego w żołądku i uwalnianie żółci do dwunastnicy. Te korzystne właściwości kwiatu lipy są ściśle związane z jego zdolnością do przyspieszania metabolizmu, usuwania toksyn z organizmu i działania jako przeciwutleniacza.

A zatem, herbata lipowa pomaga naprawić mechanizmy trawienia, co zazwyczaj wpływa pozytywnie na stan organizmu jako całości i sprzyja utracie masy ciała, a według niektórych danych – nawet znikaniu cellulitu.

Inne właściwości

Ponieważ kwiat lipy ma efekt moczopędny, lekarze zalecają przyjmowanie z niego odwarów i naparów w leczeniu odmiedniczkowego zapalenia nerek, kamieniach nerkowych, zapalenia pęcherza moczowego.

Kwiat lipy sprzyja szybszemu gojeniu się ran: jego właściwości regeneracyjne, przeciwobrzękowe i przeciwbakteryjne są aktualne w walce z czyracznością, oparzeniami i innymi uszkodzeniami skóry.

Bądźcie ostrożni

Oprócz oczywistych korzyści, kwiat lipy może również przynieść szkodę, jeśli użyje się surowca, zebranego w miejscu, niekorzystnym z punktu widzenia ekologii. Najlepiej zbierać kwiaty z dala od miasta, będąc przekonanym o normalnym promieniowaniu tła. Wygodnie jest kupować kwiaty lipy w aptece (zielarni).

Przed zażywaniem tego preparatu ziołowego warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ kwiaty lipy są dość aktywne i mogą być niekompatybilne z innymi lekami.

 

Źródło:

Будьте здоровы! Липовый цвет – лечебные свойства

http://3rm.info/publications/56011-lipovyy-cvet-lechebnye-svoystva.html

27.7.2017 r.

Tłumaczył Andrzej Leszczyński

2.12.2017 r.

 Źródło: Wolna Polska - Wiadomości


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 06 grudzień 2017 09:43
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Bądźcie zdrowi ! Kwiat lipy – właściwości lecznicze