Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Stworzono nowatorską egzoprotezę dłoni, która pozwala nawet na grę na instrumentach
Kategoria: Medycyna   Czwartek, 14 grudzień 2017 09:25 Autor: Andreas

Stworzono nowatorską egzoprotezę dłoni, która pozwala nawet na grę na instrumentach

Stworzono nowatorską egzoprotezę dłoni, która pozwala nawet na grę na instrumentach Georgia Tech / You Tube

Naukowcy stale udoskonalają możliwości oferowane przez protezy. Utrata kończyny jeszcze niedawno była ogromnym ograniczeniem na całe życie, ale w obliczu nowych technologii sytuacja ta zaczyna się zmieniać. 

Większość obecnie dostępnych protez nie jest w stanie odtworzyć pełnej kontroli nad palcami człowieka. Jednak naukowcy z Georgia Tech College of Desing postanowili przekroczyć to ograniczenie i stworzyć protezę o nazwie Luke Skywalker, przy użyciu której możliwa jest gra na pianinie.

W najnowszej protezie zamocowano sondę ultradźwiękową, która jeszcze czulej wychwytuje ruchy mięśni, poprzez które użytkownik próbuje poruszyć fantomowym palcem. Urządzeniu zaprogramowano algorytm, w którym każdy, unikalny ruch mięśnia odpowiada ruchowi jednego z palców oraz sile, z jaką chce się go użyć.

Na nagraniu opublikowanym przez Georgia Tech na Youtubie widać, jak mężczyzna bez ręki używa protezy do odegrania na pianinie prostej melodii. To dopiero początek skomplikowanych prac i testów nad protezą Luke Skywalker, jednak efekty już są oszałamiające. Być może w przyszłości nie będzie już istotnej różnicy w mobilności i życiu codziennym osób, które doświadczyły amputacji.

 

 Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Ostatnio zmieniany Czwartek, 14 grudzień 2017 10:44
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Stworzono nowatorską egzoprotezę dłoni, która pozwala nawet na grę na instrumentach