Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Związek między chrapaniem a demencją
Kategoria: Medycyna   Niedziela, 11 luty 2018 08:40 Autor: Andreas

Związek między chrapaniem a demencją

Związek między chrapaniem a demencją Engin_Akyur/tPixaBay/CC0/Creative Commons

Brak tlenu podczas snu zwiększa ryzyko rozwoju demencji, odkryli naukowcy z University of Queensland (Australia). Notatka prasowa na temat badań została opublikowana na stronie internetowej Instytutu Mózgu.

Pacjenci z bezdechem sennym (choroba charakteryzująca się zaburzeniem oddychana i towarzyszącym temu chrapaniem) znajdują się w grupie ryzyka, ponieważ głód tlenu prowadzi do degeneracji niektórych obszarów mózgu. W szczególności komórki umierają w obszarach odpowiedzialnych za uwagę i uczenie się.

Zespół profesor Elizabeth Coulson uważa, że leczenie bezdechu we wczesnym stadium może zapobiec lub zatrzymać rozwój choroby Alzheimera — najczęstszej postaci demencji. Eksperci ustalili, że jej pierwsze objawy obserwuje się około 10 lat po wystąpieniu bezdechu u osób starszych.

Teraz zespół profesor Coulson planuje włączyć do badań pacjentów w wieku od 55 do 75 lat, aby sprawdzić, czy leczenie tej choroby może zapobiec demencji.

Bezdech senny charakteryzuje się ustaniem wentylacji płucnej przez ponad 10 sekund. Przy regularnych zaburzeniach u pacjenta rozwija się senność w ciągu dnia, zespół przewlekłego zmęczenia, pogarszają się pamięć i intelekt. Bezdechowi towarzyszy zwykle silne chrapanie.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Niedziela, 11 luty 2018 10:52
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Związek między chrapaniem a demencją