Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Nowa nadzieja dla chorych na raka
Kategoria: Medycyna   Środa, 13 czerwiec 2018 08:41 Autor: Andreas

Nowa nadzieja dla chorych na raka

Nowa nadzieja dla chorych na raka LadyDragonflyCC - >;

Rosyjski preparat znacznie wydłużył życie myszom chorym na raka

Zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Naukowo Technologicznego MISIS i Uniwersytetu Medycznego im. Pirogowa przeprowadził udane badania przedkliniczne nowego preparatu przeciwnowotworowego na bazie nanocząsteczek magnetytu. Testy wykazały wzrost żywotności chorych myszy o 69,5%. Rezultaty badań opublikowało czasopismo „Nanomedicine”.

Preparat składa się z dwóch składników. Jeden z nich to sferyczne nanocząsteczki magnetytu, w których umieszczany jest lek cytostatyczny (substancja działająca toksycznie na komórki nowotworowe), a drugi – cząsteczki wektorowe, które pełnią funkcję „przewodnika” towarzyszącego cząsteczkom z trucizną do chorego organu.

Cząsteczka jest przeciwciałem do czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) – białka sygnalizacyjnego, biorącego udział w tworzeniu sieci naczyń krwionośnych zarodka. Cząsteczka funkcjonuje według schematu „klucz  — zamek”, tj. znajduje tylko określony rodzaj komórek i łączy się z nimi. Rosyjscy naukowcy jako pierwsi używali cząsteczek wektorowych w nietypowej funkcjonalności, wcześniej wykorzystywali je jako niezależny lek. Pomimo tego, że monoterapia z zastosowaniem tych antyciał na razie nie przyniosła pożądanych rezultatów, nie neguje to wykorzystania białka w charakterze „przewodnika” do dostarczania lekarstw.

— Z badań wynika, że zaproponowany schemat terapeutyczny jest skuteczny: eksperymenty in vitro, a następnie samo in vitro pokazały, że długość życia zwierząt, które leczono nowym środkiem, wydłużył się o 69,5% (z 23 dni do 39) – powiedział kierownik zespołu, szef laboratorium „Biomedyczne nanomateriały” Narodowego Uniwersytetu Naukowo Technologicznego MISIS Maksim Abakumow. – Ponadto zaproponowana substancja może być wykorzystywana do wizualizacji tkanki nowotworowej w procesie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Potencjalnie może ułatwić prace chirurgom podczas operacji w celu oznaczenia i pokazania krawędzi zaatakowanych organów – wyjaśnił.

Naukowcy z NUNT MISIS już czwarty rok badają nanocząsteczki magnetytu w celu opracowania leków przeciwnowotworowych. Oprócz schematu drug delievery (system dostarczania leków), którego dotyczą aktualne badania, cząsteczki tlenku żelaza wykazują dobre wyniki też w sposobie leczenia hipertermii. Istota tej metody polega na tym, że nanocząsteczki magnetytu zostają wprowadzone do zaatakowanego narządu, gdzie się gromadzą. Następnie są poddawane zmiennemu polu elektromagnetycznemu, w wyniku czego rozgrzewają się do temperatury 43-45 stopni, podnosząc temperaturę również w otaczających komórkach rakowych, które zaczynają ginąć.

Jak wiadomo, komórki rakowe są bardziej wrażliwe na zmianę temperatury niż zdrowe, dlatego zdrowa tkanka nie ulega uszkodzeniu. Teraz zespół naukowców kontynuuje badania i optymalizuje nowy lek. W 2019 roku rozpoczną się testy przedkliniczne.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 13 czerwiec 2018 11:43
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Nowa nadzieja dla chorych na raka