Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Naukowcy mogli odkryć tajemnicę starzenia
Kategoria: Medycyna   Niedziela, 22 grudzień 2013 16:09 Autor: admin

Naukowcy mogli odkryć tajemnicę starzenia

Naukowcy mogli odkryć tajemnicę starzenia foto: Wikimedia Commons/CC

Przeprowadzone badania nad gryzoniami dały naukowcom do zrozumienia w jaki sposób komórki się starzeją. W trakcie eksperymentów udało się nie tylko zatrzymać ten proces ale również odwrócić go bez jakichkolwiek skutków ubocznych.

Gdy komunikacja między mitochondrium a jądrem wewnątrz komórki psuje się, dochodzi do przyspieszenia procesu starzenia się. Naukowcy odkryli jednak, że wraz z wiekiem obniża się poziom związku chemicznego, dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD) a podwyższenie go natychmiast naprawia komunikację i rozwiązuje problem starzenia. Dotychczasowe wysiłki pozwoliły jedynie spowolnić spadek poziomu związku NAD poprzez odpowiednią dietę i ćwiczenia.

Eksperyment wykonany na myszach pozwolił odmłodzić mięśnie a według uczonych, związek podany dość wcześnie w trakcie procesu starzenia spowoduje iż mięśnie starszych i młodszych myszy będą nie do odróżnienia. Dwuletnie myszy miały dobre wyniki badań na insulinoodporność oraz stany zapalne i zostały pod tym względem porównane do sześciomiesięcznych gryzoni.

Według oceny farmakologa Nigela Turnera, osiągnięte efekty były bardzo wyraźne: "To jak jakby 60-latek wypadł w niektórych badaniach niczym 20-latek". Odkrycie może pozwolić również zwalczyć takie choroby jak rak czy cukrzycę typu 2. Naukowcy twierdzą, że koniecznie trzeba przeprowadzić kolejne badania.

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl


Źródło artykułu: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 22 grudzień 2013 16:28
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Naukowcy mogli odkryć tajemnicę starzenia