Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Leki przeciwbólowe wywołały wzrost śmiertelności
Kategoria: Medycyna   Sobota, 06 lipiec 2013 20:38 Autor: admin

Leki przeciwbólowe wywołały wzrost śmiertelności

Opublikowano: 06.07.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) opublikowało raport z którego wynika, iż kobiety w Stanach Zjednoczonych umierają z przedawkowania leków przeciwbólowych na receptę w zastraszającym tempie. W 2010 roku odnotowano aż pięć razy więcej zgonów, niż miało to miejsce w 1999 roku.

Raport informuje również, że 6631 kobiet zmarło w 2010 roku w wyniku przyjmowania tabletek takich jak Vicodin i Oxycontin. Liczba ta jest czterokrotnie większa od zgonów w wyniku połączenia heroiny i kokainy. W 1999 roku, poprzez zażywanie leków przeciwbólowych bez recepty, zmarło 1287 kobiet, natomiast pomiędzy rokiem 1999 a 2010, w wyniku przedawkowania zanotowano aż 48 tysięcy zgonów.

Dyrektor CDC Tom Frieden powiedział, że liczby te są bardzo niepokojące. Od roku 1999 do 2010, w wyniku przedawkowania środków przeciwbólowych, zaobserwowano wzrost liczby zgonów o 400 procent wśród kobiet i 265 procent wśród mężczyzn. Ponadto, od 2007 roku przedawkowanie leków zabija większą ilość kobiet niż wypadki samochodowe.

Według raportu, zaobserwowano największe ryzyko zgonu u kobiet w wieku 45-54 lat w wyniku zażywania środków odurzających na receptę i opioidów. Kobiety są szczególnie narażone, ponieważ częściej cierpią na przewlekłe bóle niż mężczyźni i mogą stać się szybciej uzależnione od leków.

Jak zauważa CDC, ilość opioidowych leków przeciwbólowych, w tym oksykodon, metadon i hydrokodon, zwiększyła się czterokrotnie w sprzedaży w aptekach, szpitalach oraz gabinetach lekarskich od 1999 roku. Zdaniem Toma Friedena, silne leki przeciwbólowe dostępne na receptę powinny być zastrzeżone tylko dla szczególnych przypadków, ponieważ w wielu sytuacjach ryzyko znacznie przewyższa korzyści.

Autor: Dominik
Na podstawie: www.cbsnews.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Sobota, 06 lipiec 2013 21:01
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Leki przeciwbólowe wywołały wzrost śmiertelności