Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Nanopowłoka z naturalnych składników
Kategoria: Medycyna   Piątek, 12 lipiec 2013 12:03 Autor: admin

Nanopowłoka z naturalnych składników

Australijscy naukowcy opracowali samoorganizującą się nanopowłokę z naturalnych składników - kwasu taninowego i kationów żelaza (Fe3+). Można ją będzie wykorzystać do dostarczania leków czy ochrony antykorozyjnej.

Piękno [zaproponowanego] rozwiązania polega na tym, że zaczynamy od naturalnie występujących materiałów. Są niedrogie, [...] uznawane za bezpieczne, a ich organizacja przebiega szybko - podkreśla prof. Frank Caruso z Uniwersytetu w Melbourne.

Po prostu mieszamy te 2 składniki [żelazo dodaje się do kwasu taninowego] i w obecności substratu - np. płaszczyzny bądź cząstki - zaczynają one niezwłocznie tworzyć cienką powłokę.

Powłoka tworzy się przy określonym pH. Naukowcy potrafią kontrolować jej grubość. Caruso twierdzi, że w przyszłości można by w ten sposób opakowywać cząstki z roztworu. Po usunięciu cząstki pozostawałaby pusta skorupka. Wg nas, to alternatywna strategia dostarczania np. szczepionek czy leków. Kapsułkę dałoby się zaprojektować w taki sposób, by ulegała degradacji w różnych warunkach, czyli w konkretnym rejonie organizmu.

Australijczycy dodają, że proces łatwo przeskalować, dodatkowym plusem jest też minimalna cytotoksyczność.Źródło artykułu: Kopalnia Wiedzy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie

Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Niedziela, 14 lipiec 2013 15:32
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Nanopowłoka z naturalnych składników