Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Medycyna Skuteczność zabiegu in vitro
Kategoria: Medycyna   Piątek, 15 kwiecień 2016 11:20 Napisał

Skuteczność zabiegu in vitro

Zabieg in vitro nie wyróżnia się najwyższą skutecznością wśród metod leczenia bezpłodności. Daje jednak szanse osobom, które nie mogą skorzystać z innych terapii.

Według statystyk skuteczność in vitro zależy między innymi od wieku kobiety starającej się o dziecko. Ilość udanych zabiegów waha się od około dziewiętnastu do ponad trzydziestu procent, przy czym lepsze rezultaty dotyczą kobiet poniżej trzydziestego piątego roku życia. Warto pamiętać także o tym, że ten rodzaj terapii bezpłodności powinny wybrać tylko te osoby, które uzyskały w tej sprawie skierowanie od lekarza. Wyższą skutecznością, niż in vitro, wykazuje między innymi transfer gamet bezpośrednio do jajowodu, jednak nie można skorzystać z tej metody jeśli jajowód został całkowicie zablokowany

Aby podwyższyć skuteczność metody in vitro istnieje szereg wskazań i przeciwwskazań przy przeprowadzaniu tej terapii. Bierze się to pod uwagę w przypadku refundowania zabiegów. Wiek kobiety ma wpływ nie tylko na skuteczność samego zapłodnienia pozaustrojowego, ale również na donoszenie ciąży. Przeciwwskazaniem do przeprowadzania zabiegu in vitro jest jednak nie tylko liczba lat, ale również częste poronienia. U kobiet, które mają ponad czterdzieści lat wzrasta także możliwość urodzenia dziecka z chorobą genetyczną - zespołem Downa. Dlatego choć refundacja in vitro jest dużą szansą, to jednak nie każdy może z niej skorzystać.

Procedura in vitro krok po kroku

Pierwszą rzeczą, która musi zostać stwierdzona w przypadku pary, która chce zakwalifikować się do zabiegu in vitro, to przyczyna bezpłodności. To istotne nie tylko w przypadku osób chcących skorzystać z refundacji. Niektóre powody bezpłodności, jak na przykład wahania hormonalne, mogą ustabilizować się same, dlatego w niepewnych przypadkach zaleca się próby naturalnego zapłodnienia. Istnieją sytuacje, gdy metoda in vitro jest jedynym ratunkiem, na przykład w przypadku niedrożnych jajowodów. Jeśli operacyjne udrożnienie nie przyniosło rezultatów, pozostaje jedynie metoda in vitro.

W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego konieczne jest jedynie, by kobieta miała zdrową macicę, której budowa umożliwia donoszenie ciąży bez większych komplikacji. Jeśli nie jest możliwe pobranie komórki jajowej, można zdecydować się na wykorzystanie jajeczka dawczyni. W przypadku ubiegania się o refundację zabiegu, nie jest to jednak możliwe. Pobranie jajeczka odbywa się po wcześniej przeprowadzonej stymulacji hormonalnej. Może być to nieco uciążliwe dla kobiety, ponieważ wymaga codziennego przyjmowania hormonów podskórnie i prawie codziennych wizyt u lekarza. Odpowiednia reakcja organizmu na hormony to pierwszy dobry znak w przypadku całej procedury.

Powikłania po in vitro

Jeśli komórki jajowe dojrzeją, możliwe jest ich pobranie. Konieczne jest nakłucie jajnika. Dyskomfort można odczuwać w trakcie i po zabiegu, nie tylko ze względu na inwazyjność punkcji, ale również ze względu na powiększenie się jajników. Kobieta musi wyrazić zgodę na pobranie komórek jajowych oraz musi zostać poinformowana o możliwych powikłaniach.

Zapłodnienie komórek jajowych przebiega pozaustrojowo. Polega na umieszczeniu wcześniej wyselekcjonowanych plemników w płynie razem z komórką jajową lub na zapłodnieniu poprzez bezpośrednie umieszczenie plemnika wewnątrz komórki. Te dwie metody uznaje się za najbardziej efektywne, przy czym tę drugą wykorzystuje się częściej ze względu na najwyższą skuteczność. Dają one dobre rezultaty w przypadku, gdy liczba plemników wysokiej jakości oraz komórek jajowych jest niewielka.

- artykuł zewnętrzny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 17 kwiecień 2016 17:31