Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Donald Trump szuka alternatywy dla myśliwców F-35
Kategoria: Wojskowość   Niedziela, 25 grudzień 2016 08:12 Autor: admin

Donald Trump szuka alternatywy dla myśliwców F-35

Donald Trump szuka alternatywy dla myśliwców F-35 foto: Wikimedia Commons/CC

Projekt wielozadaniowego myśliwca piątej generacji F-35 Lightning II pochłonął rekordową kwotę około 400 miliardów dolarów. Jest to najbardziej zaawansowany samolot bojowy na świecie, który jednocześnie przysparza ogromnych problemów. Przypomnijmy, że myśliwce F-35 miały wejść do służby 6 lat temu, lecz nieustannie pojawiały się kolejne usterki.

O projekcie nowej amerykańskiej maszyny, realizowanym przez koncern Lockheed Martin, mówi się bardzo dużo i niekoniecznie dobrze. Minęło już 16 lat odkąd samolot F-35 wykonał pierwszy lot testowy. Wielu amerykańskich urzędników twierdzi, że program wymarzonych myśliwców stał się przekleństwem. Na jego prace wydano ogromną sumę pieniędzy, lecz projekt zaszedł zdecydowanie za daleko aby można było go tak po prostu porzucić. Obecnie mówi się, że F-35 wciąż jest w fazie rozwoju, choć wojskowi stwierdzili, że maszyny osiągnęły już zdolność operacyjną i z technicznego punktu widzenia są gotowe do działań bojowych.

Nie zmienia to jednak faktu, że 400 miliardów dolarów to naprawdę wielka suma pieniędzy. Koszt jednego samolotu F-35 w wersji A ma wynosić ponad 100 milionów dolarów. Przyszły prezydent USA, Donald Trump, nieraz zabierał głos w tej sprawie. Miliarder jest oczywiście niezadowolony, że Stany Zjednoczone pozwalają sobie na takie wydatki. Na Twitterze napisał, że zwrócił się do korporacji Boeing aby ta wyceniła samoloty F/A-18 Super Hornet, które mogłyby stanowić alternatywę dla F-35.

Na dzień dzisiejszy, Stany Zjednoczone przymierzały się do zakupu niemal 2,5 tysiąca samolotów F-35 w cenie 379 miliardów dolarów. Jednak Trump stwierdził, że wydatki na ten program oraz koszty maszyny są za wysokie i wezwał Lockheed Martin do ich ograniczenia. W przeciwnym wypadku, zwróci się do Boeinga celem zakupienia tańszych samolotów.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 25 grudzień 2016 11:23
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Donald Trump szuka alternatywy dla myśliwców F-35