Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Czy w CERN budują bombę mezonową wielokrotnie silniejszą od bomby wodorowej?
Kategoria: Wojskowość   Poniedziałek, 13 listopad 2017 16:44 Autor: Andreas

Czy w CERN budują bombę mezonową wielokrotnie silniejszą od bomby wodorowej?

Nataraja at CERN Nataraja at CERN Vineet Menon/Flickr/CC BY-SA 2.0

Od dawna pojawiają się sugestie, że celem prac w laboratoriach CERN pod Genewą, gdzie znajduje się największy na świecie akcelerator cząstek, mają inny cel od tego wyrażonego oficjalnie. Najnowsza teoria zakłada, że odkrycia dokonane tam, mają być potrzebne do wyprodukowania tak zwanej bomby mezonowej!

Bomba mezonowa to hipotetyczna broń o sile znacznie większej niż bomba wodorowa. Budowa takiej broni jest teoretycznie możliwa i podobno prace nad jej konstrukcją trwały już od lat 40 ubiegłego wieku. Taka bomba nie opiera się na rozszczepieniu atomu i reakcji łańcuchowej przez to wywołanej, ale na operowaniu zachowaniem cząstek subatomowych zwanych kwarkami.

W trakcie badań nad kwarkami, czyli hipotetycznymi cząstkami mniejszymi od części składowych atomów, okazało się, że ich łączenie może wytworzyć energię aż 8 razy większą od pojedynczego wybuchu bomby wodorowej, czyli najpotężniejszej broni znanej obecnie ludzkości. Nad jej opracowaniem pracowali Amerykanie i Rosjanie badania nad taką bronią rozpoczęli w latach sześćdziesiątych. Co ciekawe w Instytucie w Dubnej, gdzie trwały te badania, pracowali rodzice obecnego lidera partii Nowoczesna. Ryszarda Petru.

Wydaje się, że do tej pory nikomu nie udało się zbudować takiej bomby mezonowej, ani Rosjanom ani Amerykanom. Teraz, po eksperymentach CERN, fizycy są bliżej do tego aby opracować odpowiednią technologię. Dwóch fizyków, Mark Karliner z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Jonathan Rosner z Uniwersytetu w Chicago, którzy odpowiadają za ten przełom mieli poważne wątpliwości czy odkryte przez nich właściwości cząstek subatomowych nie są zbyt niebezpieczne aby podzielić się nimi publicznie. Jak twierdzą obawiali się, że może to zostać użyte do budowy bomby mezonowej.

Potem jednak uznali, że zgromadzenie takiej ilości kwarków niskich aby można je było użyć w danym momencie do Wyzwolenia ogromnej energii nie jest wcale takie proste ponieważ do tej pory udało się uzyskać takie pojedyncze cząstki, a czas ich życia trwa średnio jedną pikosekundę, czyli jedną bilionową sekundy. Po tym czasie rozpadają się na wiele znacznie mniej energetycznych cząstek subatomowych.

Odkrycie to jest szczególne, ponieważ po raz pierwszy uzyskano bezpośredni dowód na to, że możliwe jest wyzwolenie ogromnej energii poprzez operowanie na cząstkach subatomowych. Fizycy przyznają, że wkroczyli na zupełnie nowe terytorium. Dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów w CERN, być może uda się pogłębić wiedzę na ten temat. Innymi słowy nawet jeśli teraz bomba mezonowa nie może jeszcze zostać zbudowana to są bardzo silne przesłanki aby sądzić, że będzie zbudowana już w najbliższej przyszłości, a pomogą w tym właśnie eksperymenty w LHC.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 13 listopad 2017 17:03
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Czy w CERN budują bombę mezonową wielokrotnie silniejszą od bomby wodorowej?