Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Ludzie kontra broń autonomiczna
Kategoria: Wojskowość   Niedziela, 28 styczeń 2018 08:05 Autor: Andreas

Ludzie kontra broń autonomiczna

Ludzie kontra broń autonomiczna Global Panorama/Flickr/CC BY-SA 2.0

Film, który został opublikowany na kanale: Stop Autonomous Weapons wzbudza niepokój i przeraża. Tak samo przerażają nas filmy z terminatorem. Z góry zakładamy, że w konfrontacji z takimi maszynami jesteśmy skazani na porażkę.

Film ma bardzo znaczący tytuł „Slaughterbots”, czyli „roboty rzeźnicy”. Jest o autonomicznych dronach, które same wyszukują cel i same go unicestwiają. Czy istnieją już takie technologie? Czy udoskonalona przez nas sztuczna inteligencja będzie początkiem naszego końca?

Prezenter w tym filmie zachwala skuteczność Slaughterbot’ów i mówi że nie można ich zatrzymać, że są nie do pokonania. Ale czy na pewno? Może ten prezenter popadł tylko w zachwyt i się myli?


Pseudo-geniusz Stephen Hawking ostrzegł: „Sztuczna Inteligencja może być największym błędem ludzkości, może doprowadzić do zniszczenia cywilizacji”. Czy w konfrontacji z taką autonomiczną bronią jak Slaughterboty albo terminatory jesteśmy skazani na porażkę? Czy może klucz do zwycięstwa jest w naszych głowach?

Laserem w drona.

Boeing opracował niewielki i prosty w obsłudze laser, zdolny do unicestwiania niewielkich, latających obiektów. Urządzenie o nazwie CLWS (Compact Laser Weapon System) jest bardzo precyzyjne – nawet w przypadku szybko poruszających się obiektów jest w stanie skierować wiązkę na wybrany element konstrukcyjny drona, a następnie po prostu – bez żadnych eksplozji — wypalić w nim dziurę.


Urządzenie jest proste w obsłudze – do sterowania prototypem służy pad od Xboksa, a do tego, dzięki zminimalizowaniu liczby elementów wymagających serwisowania, ma być wyjątkowo tanie w eksploatacji – użytkownik będzie musiał zadbać jedynie o zasilanie.

System Jastrząb do walki z dronami.

Firma Hertz Systems zaprezentowała na Europoltech 2017 wielosensorowy system „Jastrząb” bardzo dobrze sprawdzający się przy wykrywaniu i neutralizacji niepożądanych, bezzałogowych statków powietrznych. Firma Hertz Systems oferuje nie tylko system wykrywający drony, ale również zestaw zakłócający ich działanie i zmuszający je do lądowania. Rozwiązanie to może być więc wykorzystane zarówno przez służby publiczne jak i przez Siły Zbrojne RP. Powyższe sposoby walki z dronami mogłyby z powodzeniem zostać dostosowane do unicestwiania terminatorów.

Jednak najprostsze rozwiązania mogą być też bardzo skuteczne. Zwykła siatka z odpowiednimi oczkami byłaby wystarczająca aby zatrzymać takie Slaughterboty. Taki latający bot zablokowany przez siatkę nie mógłby wybuchnąć ani przez nią przelecieć.

Każda broń autonomiczna czy to dron, terminator albo Slaughterbots widzi za pomocą kamer. Wystarczy więc zamazać im kamery i po problemie. Rozpylenie farby np. za pomocą pistoletu natryskowego byłoby dobrym rozwiązaniem do zamazania kamer takim Slaughterbotom i dronom. A pistolet do paintballa byłby najlepszy przeciwko terminatorowi. Wystarczyłby jeden precyzyjny strzał w kamerę takiego terminatora i stałby się bezużyteczną kupą żelastwa.

Piotr
https://killuminati.pl/


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(3 głosów)Ostatnio zmieniany Niedziela, 28 styczeń 2018 10:57