Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość „Ciemny Miecz”: chiński myśliwiec szóstego pokolenia?
Kategoria: Wojskowość   Poniedziałek, 11 czerwiec 2018 08:50 Autor: Andreas

„Ciemny Miecz”: chiński myśliwiec szóstego pokolenia?

„Ciemny Miecz”: chiński myśliwiec szóstego pokolenia? Sputnik Polska/ AP Photo - Vincent Yu

Najnowszy chiński dron, zwany „Ciemny Miecz” (Dark Sword), może zostać pierwszym na świecie myśliwcem szóstego pokolenia. Taka opinia została wyrażona przez ekspertów „Military Watch Magazine”.

Jak podkreślają autorzy artykułu, myśliwiec zostanie wprowadzony do eksploatacji w najbliższej przyszłości. Oczekuje się, że „Ciemny Miecz” może być zarówno załogowym aparatem lotniczym, jak i bezzałogowym, który jest używany w połączeniu z samolotami załogowymi.

„Dron myśliwiec jest podatny na ataki elektroniczne, ale ma wiele zalet, w tym większą manewrowość, która byłaby śmiertelna dla pilotów samolotów bojowych. „Ciemny Miecz” może być uzbrojony w najbardziej zaawansowane chińskie pociski i może latać kilka razy szybciej niż prędkość dźwięku, co czyni go śmiertelnym zagrożeniem” — piszą autorzy.

Według nich, „Ciemny Miecz” może być stosowany jako test dla następnej generacji technologii, lub jako tańszy lekki samolot wsparcia cięższego lotnictwa, włącznie z J-20 i kolejnymi modelami. Jednocześnie maszyna jest w stanie realizować inne zadania: na przykład przeprowadzić rozpoznanie i polować na wrogie statki, a także uderzyć z dalekiego zasięgu.

Jak piszą eksperci, szczegółowe wymagania wobec samolotów bojowych szóstej generacji nie zostały na razie ustalone, ale najprawdopodobniej, maszyny te będą wyposażone w broń laserową i laserowe systemy obrony przeciwrakietowej, a także nowe silniki, pozwalające rozwijać dużą prędkość i zapewniające znaczny zakres lotów.

Wcześniej w czerwcu w internecie pojawiło się pierwsze zdjęcie „Ciemnego Miecza”. Wówczas pismo „War Zone” zauważyło, że to zdjęcie było pierwszym przekonującym dowodem rzeczywistego postępu w tworzeniu drona, nad którym chińska Shenyang Aircraft Corporation pracowała ponad dziesięć lat.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 11 czerwiec 2018 12:03
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość „Ciemny Miecz”: chiński myśliwiec szóstego pokolenia?