Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Ile wybuchów jądrowych doprowadziłoby do nieodwracalnych zmian na Ziemi
Kategoria: Wojskowość   Poniedziałek, 18 czerwiec 2018 08:05 Autor: Andreas

Ile wybuchów jądrowych doprowadziłoby do nieodwracalnych zmian na Ziemi

Ile wybuchów jądrowych doprowadziłoby do nieodwracalnych zmian na Ziemi Alex Antropov/Flickr/Public domain

Naukowcy z amerykańskich uniwersytetów w Michigan i Tennessee wyjaśnili, ile wybuchów jądrowych doprowadzi do nieodwracalnych konsekwencji na Ziemi. Z wyliczeń naukowców wynika, że bezsensowne jest gromadzenie arsenału przekraczającego ponad 100 głowic nuklearnych – pisze Newsru.com.

Zdaniem analityków 100 głowic jądrowych wystarczy do powstrzymania każdego wroga, bo nie ma sensu w użyciu większej ilości tej broni – twierdzi czasopismo „Safety”.

Jeśli inicjator wojny użyje nawet 101 głowic atomowych, to, jeśli nie dojdzie do ataku odwetowego, sam sobie wyrządzi nieodwracalne szkody – podkreślają profesor Joshua Pearce z Uniwersytetu Michigan i jego kolega David Denkenberger z Uniwersytetu Tennessee.

Warto zauważyć, że Rosja i USA, w arsenałach których znajduje się 90% całej broni jądrowej na świecie, dawno i wielokrotnie przekroczyły próg 100 głowic. Armie tych dwóch państw posiadają 14 tys. pocisków jądrowych z ogólnej liczby 15 tys., informuje IFLScience. Reszta należy do Wielkiej Brytanii (215) Francji (300), Chin (270), Indii (120), Pakistanu (120), Izraela (80) i Korei Północnej (10).

Biorąc pod uwagę to, że w sumie na świecie dziewięć krajów posiada broń jądrową, światowy arsenał należałoby zredukować do 900 głowic. Istnienie reszty pocisków po prostu nie ma sensu.

Naukowcy podkreślają, że użycie ponad 100 pocisków z głowicami jądrowymi w konflikcie zbrojnym doprowadzi przede wszystkim do kolosalnych ofiar. Na przykład, jeśli zmasowany atak jądrowy zostałby przeprowadzony na najbardziej zaludnione terytorium Chin, zginęłoby 34 mln ludzi.

Ponadto taki atak doprowadziłby do zimy jądrowej, bo sadza, podniesiona przez wybuch do stratosfery, przeszkadzałaby promieniom słońca w dotarciu na Ziemię, podkreśla Fox News. Temperatura gwałtownie spadnie, a ilość opadów zmaleje. Spowoduje to katastrofalne szkody w rolnictwie i masowy głód. Katastrofa ekologiczna doprowadzi do setek milionów ofiar w ludziach na całym świecie.

— Jeśli produkcja rolnicza spadnie do poziomu sprzed rewolucji industrialnej, większość państw nie będzie w stanie wykarmić swoje ludności – przekonują naukowcy.

Jak podkreślają, jeśli Stany Zjednoczone użyją 7 tys. głowic jądrowych, do stratosfery trafi 30 mln ton sadzy. W wyniku 5 mln Amerykanów umrze z głodu.

Gdyby wystrzelono 1000 pocisków z głowicami jądrowymi, w stratosferze znajdzie się jedynie 12 mln ton sadzy. Wówczas śmierć głodowa czeka 140 tys. Amerykanów.

Straty wśród ludności cywilnej z powodu ekologicznego „uderzenia odwetowego” będą w granicach dopuszczalnego minimum, jeśli zostanie wystrzelonych nie więcej jak 100 pocisków. W tym przypadku w powietrzu znajdzie się 4 mln ton sadzy, co wywoła jesień nuklearną. Ale jej konsekwencje nie będą tak destrukcyjne dla amerykańskiego rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Naukowcy podkreślają, że ich wnioski opierają się na sprawdzonych technikach prognozowania, a przy bardziej szczegółowych obliczeniach mogą pojawić się nowe poważne zagrożenia. Ponadto 100 wybuchów jądrowych może wyrządzić nieodwracalne szkody największej gospodarce – amerykańskiej, a w przypadku Indii lub Pakistanu mniejsza ilość ataków atomowych doprowadzi do katastrofy.

Denkenberger twierdzi, że amerykański rząd powinien zwracać większą uwagę nie na zwiększanie lub zachowanie arsenałów nuklearnych, a na poszukiwanie alternatywnych źródeł żywienia, które pomogą ludziom w przetrwaniu ewentualnej wojny jądrowej w warunkach jesieni nuklearnej. – Nierozsądne jest wydawanie miliardów dolarów na utrzymanie arsenału jądrowego, który w przypadku jego użycia destabilizuje własny kraj – podkreśla profesor Pearce, cytowany przez „Michigan Tech”.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 18 czerwiec 2018 11:02
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Ile wybuchów jądrowych doprowadziłoby do nieodwracalnych zmian na Ziemi