Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Naukowcy: W razie wojny atomowej między USA a Rosją pierwsza bomba spadnie koło Wrocławia
Kategoria: Wojskowość   Piątek, 20 wrzesień 2019 15:07 Autor: Andreas

Naukowcy: W razie wojny atomowej między USA a Rosją pierwsza bomba spadnie koło Wrocławia

Naukowcy: W razie wojny atomowej między USA a Rosją pierwsza bomba spadnie koło Wrocławia _Gaspard_/Flickr/CC BY 2.0

Zespół naukowców z Pricetown University opracował symulację przebiegu wojny atomowej między USA a Rosją, z której wynika, że tylko w pierwszych godzinach tego konfliktu liczba rannych i zabitych sięgnęłaby niemal 100 mln a pierwsza bomba atomowa spadłaby na Polskę w okolicach Wrocławia. – napisał w środę The Independent.

Symulacja zakłada, że w razie eskalacji wojny konwencjonalnej między NATO a Rosją, ta ostatnia zgodnie ze swoją doktryną wojenną, użyje jako pierwsza broni jądrowej. „W nadziei na powstrzymanie natarcia [wojsk] USA i NATO Rosja wykonuje jedno ostrzegawcze uderzenie jądrowe z bazy niedaleko Kaliningradu. NATO odpowiada jednym taktycznym atakiem nuklearnym” – napisali naukowcy. Z wideo przedstawiającego przebieg konfliktu wynika, że pierwsza rosyjska bomba atomowa spadłaby na Polskę w okolicach Wrocławia.

Według naukowców wojna przemieniłaby się w wymianę uderzeń jądrowych. Rosja odpowiedziałaby wystrzeleniem 300 głowic jądrowych za pomocą samolotów i rakiet krótkiego zasięgu, by uderzyć w bazy NATO i nacierające wojska. NATO zrzuciłoby na Rosję 180 głowic. Później liczba uderzeń jądrowych byłaby liczona w setkach. Rosyjskie rakiety spadłyby nie tylko na Europę, ale także na USA. Kolejnym etapem konfliktu byłoby atakowanie największych miast za pomocą głowic wystrzeliwanych z okrętów podwodnych – na każde miasto spadłoby do 10 bomb atomowych.

Według obliczeń uczonych z Pricetown tylko w pierwszych godzinach wojny nuklearnej zginęłyby 34 miliony ludzi a 57 milionów zostałoby rannych. Obliczenia te nie uwzględniają skutków choroby popromiennej.

Symulację stworzono, by przekonać o konieczności redukcji arsenałów nuklearnych. Zdaniem naukowców ryzyko wybuchu wojny nuklearnej „dramatycznie” wzrosło w ostatnich dwóch latach z powodu wznowionego wyścigu zbrojeń.

The Independent przywołał też opinię Sama Dudina, naukowca z Royal United Services Institute, według którego scenariusz zaprezentowany przez uczonych z Pricetown jest mało prawdopodobny, ponieważ doktryna wojenna USA zakłada unikanie wojny konwencjonalnej z Rosją.

Kresy.pl / The Independent / rp.pl

 

Źródło: kresy.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 20 wrzesień 2019 11:08
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Naukowcy: W razie wojny atomowej między USA a Rosją pierwsza bomba spadnie koło Wrocławia