Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Ekspert wojskowy: USA mogą zmienić tarczę antyrakietową w system uderzeniowy
Kategoria: Wojskowość   Czwartek, 23 lipiec 2015 12:18 Autor: admin

Ekspert wojskowy: USA mogą zmienić tarczę antyrakietową w system uderzeniowy

Ekspert wojskowy: USA mogą zmienić tarczę antyrakietową w system uderzeniowy foto: Wikimedia Commons/CC

Jak wcześniej oświadczono w Departamencie Stanu USA, porozumienie na temat Iranu nie likwiduje konieczności stworzenia systemu przeciwrakietowego w Europie, aby zapobiec irańskiemu zagrożeniu rakietowemu. 

Jak potwierdził Pentagon, oczekuje się, że już do 2018 roku wszystkie rakiety zajmą swoje miejsca w Rumunii i w Polsce. Ponadto, do nich dodane zostaną przeciwrakiety, które teoretycznie można umieścić w dowolnym miejscu. 

Generalny dyrektor Centrum Strategicznych Ocen i Prognoz, ekspert wojskowy Siergiej Griniajew uważa, że system tarczy antyrakietowej w pełni może zmienić się z obronnego w uderzeniowy. 

„Sytuacja jest taka, że jeśli USA nadal będą trzymać się swojego planu rozmieszczania elementów tarczy antyrakietowej w Europie, to rejony pozycyjne, które wykorzystywane są do rozmieszczenia przeciwrakiet, w perspektywie mogą zostać użyte do rozmieszczenia rakiet średniego zasięgu. A one z kolei mogą zostać wykorzystane jako broń ofensywna. Tym samym tarcza antyrakietowa zmieni się w system uderzeniowy, który będzie mógł zostać wykorzystany m.in. przeciwko Rosji” – powiedział Siergiej Griniajew. 

Jego zdaniem, bez względu na oświadczenia Waszyngtonu, system obrony przeciwrakietowej w Europie od początku tworzony był nie dla obrony przed Iranem i Koreą Północną, ale był przeznaczony do przeciwdziałania potencjałowi rakietowemu Rosji i Chin. Jednocześnie USA nadal będą przekonywać o swoim ekskluzywnym prawie tworzenia tego typu systemów – przekonany jest Siergiej Griniajew. 

Według jego słów, Europejczycy po prostu nie są w stanie przeszkodzić USA. 

„Europa nie dysponuje w pełnej mierze suwerennością narodową. Nawet jeśli Europejczycy chcieliby odmówić rozmieszczenia na swoim terytorium elementów systemu tarczy antyrakietowej, to ze względu na tę politykę, którą prowadzą ich elity narodowe, po prostu nie będą mogli tego dokonać. Europejczycy są zmuszeni do podążania za kursem tworzonym przez Waszyngton, w tym i w kwestiach bezpieczeństwa wojskowego. W rezultacie, kwestie sfery socjalnej, stosunków dwustronnych między szeregiem państw Unii Europejskiej schodzą na drugi plan, a na pierwszy plan wychodzi mityczne zagrożenie związane z Rosją i Iranem. I USA w pełnej mierze wykorzystują tu siłę swojego kompleksu przemysłu wojennego, aby narzucić tę politykę Europie” – uważa ekspert wojskowy. Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 23 lipiec 2015 17:18
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Ekspert wojskowy: USA mogą zmienić tarczę antyrakietową w system uderzeniowy