Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość National Interest porównał możliwości myśliwców F-15 i Su-35
Kategoria: Wojskowość   Niedziela, 13 wrzesień 2015 10:44 Autor: admin

National Interest porównał możliwości myśliwców F-15 i Su-35

SU-35 SU-35 foto: Wikimedia Commons/CC
F-15 znajduje się na wyposażeniu Stanów Zjednoczonych już od 40 lat, ale w tym czasie nie raz był modernizowany i dzięki temu pozostaje konkurencyjnym samolotem. W chwili obecnej w opracowaniu znajdują się samoloty, które mogą stanowić większe zagrożenie dla Eagle, niż Su-35, jednak są one zbyt drogie, aby zostać szeroko rozpowszechnione. Co zaś dotyczy Su-35, to niektóre państwa już wykazują zwiększone nim zainteresowanie, toteż ma on szansę na „rozmnożenie", zauważa National Interest.

„Su-35 to prawdziwa maszyna bojowa i pod wieloma względami jest porównywalna lub przerasta nawet ostatnie modyfikacje F-15" — podkreśla gazeta.

Z punktu widzenia czysto kinetycznych właściwości, Su-35 jest nieco wolniejszy od amerykańskiego myśliwca, jednak może rozwijać przyspieszenie za pomocą silnych dwukonturowych silników „Izdelije 117 C", opracowanych przez biuro „Saturn", które dają ciąg w trybie „pełne dopalanie" 14500 kgf. Co więcej, kiedy myśliwiec jest lekko załadowany, może utrzymywać prędkość ponaddźwiękową bez wykorzystania dopalania, odnotowuje National Interest.

Według autora, rosyjski myśliwiec dysponuje także przewagą przy niskich prędkościach. Su-35 ma potrójny sterowany wektor ciągu i jest niesamowicie zwrotny przy niskich prędkościach, pisze on.

Jednocześnie, modyfikacje F-15C i  F-15E przewyższają Su-35 na dużych odległościach dzięki radarom APG-63(v)3 i APG-82(v)1 produkcji kompanii Raytheon, które zdaniem National Interest, są lepsze od małogabarytowych stacji radiolokacyjnych „Irbis-E"  opracowanych w Instytucie im. Tichomirowa, w które wyposażone są rosyjskie myśliwce.

Ogólnie rzecz biorąc, Su-35 może sprawić „wiele kłopotów" nawet w pełni zmodernizowanemu F-15. I to jest problemem dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, które przyzwyczaiły się do walki w warunkach swojej druzgocącej przewagi technologicznej, zauważa gazeta.

Amerykańscy lotnicy raczej nie spotkają się w powietrzu z lotnikami z Rosji czy z Chin. Bardziej prawdopodobne jest, że F-15 będzie miał do czynienia z Su-35 pilotowanym przez lotnika z któregoś z państw „trzeciego świata". Taki przeciwnik, prawdopodobnie, nie będzie miał dość przygotowania ani doświadczenia, aby pokonać amerykańskiego pilota, uważa National Interest.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Niedziela, 13 wrzesień 2015 11:30
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość National Interest porównał możliwości myśliwców F-15 i Su-35