Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość National Interest opowiedział o radzieckim okręcie podwodnym, który przeraża NATO
Kategoria: Wojskowość   Czwartek, 30 czerwiec 2016 08:57 Autor: admin

National Interest opowiedział o radzieckim okręcie podwodnym, który przeraża NATO

National Interest opowiedział o radzieckim okręcie podwodnym, który przeraża NATO foto: Wikimedia Commons/CC

Według analityka wojskowego The National Interest - Roberta Farleya radzieckie atomowe okręty podwodne klasy „Lira” (według klasyfikacji NATO — Alfa) pozwoliły ZSRR stać się groźnym podwodnym przeciwnikiem dla państw NATO, a w szczególności dla USA. Korpus radzieckich okrętów podwodnych był wykonany z tytanu i zapewniał im niezwykłą prędkość (41 węzłów), zwrotność i głębokość zanurzenia (do 700 metrów). Cechy te maksymalnie utrudniały NATO ich wykrywanie i niszczenie. Załoga okrętu podwodnego była nieliczna, podstawowe systemy kontroli zostały zautomatyzowane, co zwiększało szybkość bojowego reagowania zespołu.

„Liry” były w stanie robić takie rzeczy, których nie mogły powtórzyć okręty podwodne innych klas (z wyjątkiem okrętu podwodnego K-222) i do tej pory nie mogą tego zrobić”, — pisze Farley.

Na „Lirach” był montowany wyjątkowy reaktor, dzięki któremu okręt miał ogromną moc, jednak przez to istniały problemy z naprawami — zespół nie mógł rozwiązać wszystkich ewentualnych problemów technicznych nie tylko na morzu, ale także w portach. Oprócz tego niewielki rozmiar okrętów podwodnych nie pozwalał przewozić na pokładzie tak wielkiego arsenału, jakim dysponowała większość innych radzieckich okrętów podwodnych.

Dzięki wówczas najnowocześniejszym charakterystykom „Liry” mogły uchylać się przed większością torped NATO, a jednocześnie same były w stanie zadać siłom morskim NATO poważny cios, pisze Farley.

NATO zalicza „Liry” do radzieckich „superbroni” i starał się zaprojektować potężną broń zdolną konkurować z radzieckim okrętem podwodnym lub porazić go. W rezultacie opracowano torpedę Mark 48 ADCAP, która według doniesień mogła poruszać się z prędkością 63 węzłów.

W okresie pierestrojki okręty podwodne „Lira”, które otrzymały przezwisko „złote rybki”, stały się zbyt kosztowne dla radzieckiego budżetu — były super drogie i bardzo skomplikowane w obsłudze i naprawie. Natychmiast po zakończeniu zimnej wojny Rosja zrezygnowała z ich eksploatacji. W połowie lat 90-tych wszystkie okręty tej klasy zostały wycofane z floty i zutylizowane, pisze sprawozdawca.

 

Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(10 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Czwartek, 30 czerwiec 2016 11:05
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość National Interest opowiedział o radzieckim okręcie podwodnym, który przeraża NATO