Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojskowość Jesteśmy produktami władzy
Kategoria: Wojskowość   Poniedziałek, 07 listopad 2016 22:04 Napisał

Jesteśmy produktami władzy

Tępiony jestem wiecznotrwałą tęsknotą za tym, co dalekie. Kocham żeglować po zakazanych morzach.

Herman Mellville w „Moby Dick”

Miło mi, że tu zajrzałeś! Czytasz słowa zaproszenia na darmowy webinar z przywództwa, który odbędzie się w najbliższą środę o godzinie 21.00. Jednak nie chcę abyś poczuł się oszukany, dlatego jeśli poniższy artykuł o władzy wyda Ci się interesujący, będzie mi miło jeśli spotkamy się online, gdzie rozszerzę zawartą tutaj wiedzę. Do zobaczenia!

 

Władza! To brama do punktów zapalnych jutra, która pobudzona nadchodzącą zmianą pokolenia, otworzy nowy rozdział w dowodzeniu sobą i innymi. To przedsionek pionierskiego sposobu myślenia. To również bilet do wyłamanego przez świat masowego przesilenia. Cytując Alvina Tofflera: władza nie jest ani dobra ani zła. Jest nieuniknionym aspektem wszystkich stosunków międzyludzkich i ma wpływ na wszystko: od naszych relacji seksualnych po pracę, samochody, telewizję i nasze nadzieje. Lekcja pierwsza mówi:

„Jesteśmy produktami władzy. Czy tego chcemy czy nie, przywództwo to umiejętne zarażanie innych naszym sposobem myślenia, wartościami i pragnieniami. To pranie mózgu za pomocą magicznej gry słów i pogłębionej wyobraźni.”

O przywództwie można mówić wiele, ale z reguły nic z tego nie wynika. Słowa są tanie, rozchodzą się szybko i równie szybko się o nich zapomina. Nauka władzy nie powinna dokonywać się poprzez czytanie książek, raczej należy to traktować jako uzupełnienie praktyki. Mimo, to nie obejdziemy się bez słowa pisanego i należy jak najlepiej wykorzystać każdą formę edukacji. Zanim przejdziemy dalej mam dla Ciebie kolejną lekcję:

„Władza to przekonanie innych do realizacji naszej woli, nawet wtedy gdy wynik może być dla nich niekorzystny.”

Narrator, czyli kto?

Na potrzeby niniejszego artykułu wcielę̨ się w rolę ducha z przeszłości i przyszłości. Podobnie jak w Opowieści Wigilijnej, gdzie Jakub Marley odwiedza swoje dawnego partnera biznesowego niosąc przestrogę̨, tak i mnie traktuj jak dowódcę wielu wojen, który podzieli się wiedzą na temat przywództwa. Zanim, jednak ruszymy dalej muszę Cię ostrzec.

Nie trzeba być ekspertem aby dostrzec, że rynek zalewany jest książkami popularyzującymi metody i sposoby dowodzenia ludźmi. Nie jest w tym nic złego, o ile czytelnik po przeczytaniu pozycji potrafi odróżnić „wiem i rozumiem” od „wydaje mi się, że wiem”. Stawiając sprawę jasno, przywództwo to wiedza praktyczna, niemożliwa do nauczenia poprzez czytanie złotych myśli kolejnych coachów. Nawet wtedy, gdy owe mądrości przedstawiają topowi eksperci w swojej branży.

Dlaczego?

Po pierwsze to ICH wiedz i ICH doświadczenia, które zdobyli w konkretnym środowisku na indywidualnej linii czasu. Pod drugie, przywództwo podobnie jak taktyka, to zdolność o krótkim okresie przydatności. W dawnych epokach skuteczną metodą na zdobycie posłuchu u ludzi, było użycie przemocy. Nie tylko nie trzeba było płacić, ale również nahajką i biczem budowano dyscyplinę. Czy dzisiaj również skorzystałbyś z tej rady?

Czeka nas ciekawa przygoda, czasami trudności, a niekiedy nawet i zgrzyty. Jednak aby doprowadzić misję do chwalebnego końca należy nie tylko słodzić, ale również poczęstować dziegciem. Pozytywne myślenie wśród liderów organizacji wyrządziło więcej krzywdy, niż możemy to policzyć. Zamiast tego zastosujmy kolejną zasadę:

„Optymizm wraz z pesymizmem zostaw w domu. Przerzuć się na realizm. Zdecydowanie lepiej kopie. ”

Pewnie zastanawiasz się do czego zmierzam? Myślisz, skoro nie mogę się nauczyć przywództwa to po co zapisywać się na webinar?

Webinar ma za zadanie wskazać kierunek i pokazać mechanizmy władzy. Ma wyostrzyć Twoją uwagę, dać wiedzę, która ubrana w szaty praktyki, wskaże techniki dowodzenia innymi, metody manipulacji oraz zasady konstruowania ducha zespołu. Ma wytykać palcem, niemalże wsadzając go do oka z krzykiem: zobacz, patrz! Tak to działa!

Zdobywałem tą wiedzę przez ostatnie dziesięć lat mojego życia. Dowodziłem w organizacjach cywilnych jak i wojskowych. Zarówno w Wojsku Polskim jak i w operacjach wielonarodowych. Budowałem i niszczyłem zespoły, ponosiłem spektakularne sukcesy i sromotne klęski. Oczywiście, jest to moja wiedza i moje doświadczenie, które w Twoim przypadku może nie zadziałać. Jednak warto pochylić się nad tymi historiami, bo niczym duch Jakuba Marley’a poprowadzę Cię przez ciekawe mechanizmy władzy. Pokazując i obdzierając ją z najdrobniejszych sekretów. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Okay, pstryk, pstryk! Wracamy na Ziemię. Nadal podtrzymuję w duchu tezę, że  podczas webinaru nie nauczysz się praktycznego dowodzenia, ale za to możesz poszerzyć perspektywę, zdobyć punkt, który pozwoli na bezpieczną wspinaczkę do celu. To jedna z wielu baz, która prowadzi na szczyt stania się liderem organizacji.

Niestety nie jest to takie proste jak się wszystkim wydaje. Nie sztuką jest płacić pensję pracownikom i uważać się za Napoleona biznesu, prawdziwym kunsztem jest doprowadzenie ludzi do punktu krytycznego, gdy wizję firmy stawiają ponad prywatne sprawy. Lekcja trzecia:

„Liderzy to nawigatorzy jutra. Niczym wędrowcy przemierzają zapomniane ścieżki, wytaczając szlak na szczyt ludzkiego umysłu. Są wędrowcami, ale tylko nieliczni zdają sobie z tego sprawę”.

Pozostało mi odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: jaki jest cel tego webinaru?

Chcę nauczyć Cię magii. Masz zostać wirtuozem, niemalże magikiem jak z filmu Harry Potter, który oczaruje umysły i to bez użycia czarodziejskiej różdżki. Tak na serio?

Serio. Mam dla Ciebie kolejną lekcję, już piątą w tej misji:

„Ludzie są jak dzieci, którzy poszukują bohaterów. Podążają za zabitą przez rutynę życia tęsknotą do wielkich czynów. Zbuduj im taki obraz, a pójdą za Tobą w ogień i najważniejsze, nie mów, jak do tego doszedłeś, bo i tak nie uwierzą.”

Naszą dziecinność zakopujemy w umyśle, ale sprawy lider wie jak poruszyć punkty, które budowały osobowość. Poznaj człowieka, traktuj go jak najukochańszego syna lub córkę, a sam otworzy się na władzę. To stara chińska mądrość, którą aplikował Sun Tzu w traktacie Sztuka Wojny. Nie ma w tym nic paskudnego, czy nieetycznego. Od zawsze jedni ludzie będą sterować innymi, jedne cywilizacje będą ulegać erozji historii, a słabe rządy zastąpimy lepszymi. To naturalny porządek rzeczy. Tak jak napisałem wcześniej, władza nie jest ani dobra ani zła. Tylko od Ciebie zależy jak ją wykorzystasz.

Docieramy do końcowego etapu. Jedyne co musisz zobić to zapisać się na webinar i przygotować się na podróż w przeszłość i przyszłość. Będę jak przewodnik, który poprzez rzeczywiste historie wskaże interesujące mechanizmy władzy. Obnaży wszelkie metody, zarówno te „pozytywne” jak i „negatywne”, aczkolwiek nie przyzwyczajałbym się do tak infantylnej kategoryzacji.

Ćwiczenie:

Ostatni krok przed Tobą. Weź kartkę i długopis. Wypisz wartości za które oddałbyś życie. Następnie odwróć rolę i będąc swoim własnym szefem, pomyśl jak wykorzystałbyś własny system wartości do zbudowanie w sobie zaufania. Czy oddałbyś swoje życie? Jeśli nie, to zadaj sobie pytanie co by musiało się wydarzyć abyś to zrobił. Lekcja szósta i ostatnia:

„Zaufanie to najpotężniejsza broń w ręku lidera. Powoduje ona, że inni są gotowi zrezygnować z siebie, aby realizować Twoją wizję. Tak naprawdę dzisiejszy świat podąża za ludźmi, a nie za organizacjami”.

Nie ufaj ani jednemu mojemu słowu, jak napisał Harv Eker. Miał rację, ponieważ twoją misją jest wytoczenie własnej ścieżki. To o czym piszę jest receptą, którą zawsze możesz udoskonalić. Pamiętaj, że żyjemy w epoce, gdzie cała struktura władzy ulega radykalnemu przetasowaniu. Dokonuje się to na każdym szczeblu społeczeństwa. Co więcej nieaktualne schematy rozsypują się wzdłuż nowych linii, które wolno wypływają wraz z nowym pokoleniem.

Czy tego chcemy czy nie, przeszłość coraz szybciej trafia do archiwum. Epoka podążania za autorytetami dobiega końca, a ludzkość zaczyna dorastać do nowej roli. Stania się pełnoprawną cywilizacją wraz z pionierami władzy: wojownikami wiedzy.

„Mimo wielu udogodnień, pozbawiony ruchu tryb życia uczynił z nas ludzi poddenerwowanych i niespełnionych. Nawet po 400 pokoleniach (...) nie zapomnieliśmy o jednym. Niedomknięta droga nadal nas wzywa, niczym piosenka z dzieciństwa, którą ledwo już pamiętamy.”

 

Dostałeś wartość? W takim razie zapisz się na spotkanie online, które odbędzie się w środę o godzinie 21.00. Kliknij w link poniżej:

https://osmpower.clickmeeting.com/jak-stac-sie-lid…/register

Do usłyszenia.

Przemysław Karda


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Jeśli chcesz skomentować, ale nie używasz portali społecznościowych, możesz użyć naszego niezależnego systemu komentarzy.
Żeby to było możliwe, należy musisz mieć w naszym portalu zarejestrowane i aktywowane konto użytkownika, a także musisz być zalogowany. Rejestracja trwa chwilę i jest bezpłatna.
Rejestracja w portalu
Logowanie
Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 07 listopad 2016 22:51