Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Polski „Solaris" stworzy gigantyczną gąsienicę
Kategoria: Technologia i nauka   Poniedziałek, 26 luty 2018 09:43 Autor: Andreas

Polski „Solaris" stworzy gigantyczną gąsienicę

Polski „Solaris" stworzy gigantyczną gąsienicę Solaris Bus&Coatch/Sputnik PL

Trolejbus Trollino pomieści ponad 200 pasażerów. Podczas gdy Moskwa likwiduje kolejne trasy trolejbusów, w krajach europejskich ten rodzaj transportu nie przestaje cieszyć się popularnością. Tak bardzo, że polska firma Solaris zaczęła prace nad trójczłonowym trolejbusem.    

Co ciekawe, w wielu europejskich miastach trolejbusy eksploatowane są na całego, ale Solaris nigdy nie produkował jeszcze trolejbusów o takich rozmiarach.

Gigantyczny trolejbus, który ochrzczono nazwą Trollino 24, pojawi się w połowie tego roku. Jego długość, jak wynika z nazwy, osiągnie 24 metry. Napęd trolejbusa będą stanowić dwa silniki trakcyjne, które będą czerpać energię nie bezpośrednio z przewodów, lecz z pakietu baterii o pojemności 54kWh. A te będą się ładować podczas jazdy z trakcji trolejbusowej. Takie rozwiązanie zastosowano po to, żeby trolejbus mógł w dowolnej chwili opuścić odbieraki (łączące go z prądem — red.) i na niedługi czas (jak długi — nie wiadomo) zamienić się w elektroautobus — na przykład, żeby objechać wypadek drogowy albo wypełnić skomplikowany manewr.

Salon nowego trolejbusu, do którego pasażerowie będą mogli wchodzić przez pięcioro drzwi, będzie zaprawdę ogromny. Tylko miejsc siedzących będzie dość mało — 53. Planowane są też miejsca dla niepełnosprawnych, mam z wózkami, a nawet rowerów. Trolejbus będzie mógł w sumie pomieścić ponad dwieście osób.

Trollino będzie też wyposażony w rozmaite udogodnienia takie, jak 29-calowe ekrany i złącza USB dla smartfonów. Co się tyczy bezpieczeństwa podróżujących, kierowca będzie miał do swojej dyspozycji dwa ekrany, dzięki którym będzie mógł kontrolować, co się dzieje, w każdym miejscu salonu.

Po uruchomieniu produkcji trolejbusów kilka egzemplarzy trafi do różnych miast Europy. Jeśli tam „się wykażą", to w pełnie możliwe, że na jego bazie zostaną opracowane hybrydowe autobusy i elektrobusy.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 26 luty 2018 13:10
alexjones.pl Technologia i nauka Polski „Solaris" stworzy gigantyczną gąsienicę