Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Marzenie technokratów – robopszczoły – pracujące na całym świecie
Kategoria: Technologia i nauka   Środa, 04 kwiecień 2018 08:35 Autor: Andreas

Marzenie technokratów – robopszczoły – pracujące na całym świecie

Marzenie technokratów – robopszczoły – pracujące na całym świecie opensource.com/Flickr/CC BY-SA 2.0

Reakcja technokratycznej cywilizacji na takie informacje jest całkowicie oczekiwana. Naukowcy zaczynają wymyślać niewyraźną technonamiastkę – zrobotyzowanych pszczół. Mechaniczne zapylanie, które przeprowadza się w Chinach z powodu wymierania pszczół to tylko pierwsze jaskółki „cudownego nowego świata”.

Naukowcy z japońskiego Narodowego Instytutu Nowoczesnej Nauki i Technologii Przemysłowej stworzyli drona, który przenosi pyłek między kwiatami. Jest mały, ma tylko 4 cm średnicy i waży 14 gramów. Naukowcy twierdzą, że dron jest bardzo skuteczny, jeśli chodzi o zapylanie krzyżowe.


Dolna część drona pokryta jest włosiem końskim powleczonym specjalnym żelem przylepnym. Kiedy dron leci na kwiatek, pyłek łatwo przykleja się do żelu, a następnie pozostawiany jest na innym kwiatku. Podczas eksperymentów dron był zdolny do zapylenia krzyżowego japońskich lilii. Co więcej, miękkie i elastyczne włosy nie uszkadzają pręcików ani słupków kiedy dron ląduje na kwiatach.

Na Uniwersytecie Harvarda inżynierowie-robotycy opracowali robopszczołę, małe roboty stworzone na podstawie „biologii pszczół i zachowania owadów w ulu”.


Jedną z funkcji robopszczoły jest zapylanie rośliny. Prawdziwe pszczoły są niezwykle ważne w przypadku zapylania. Bez nich zagrożonych będzie 85% gatunków roślin na Ziemi. Syndrom zniszczenia pszczelich kolonii od lat ogranicza ich populację, potrzeba wiele pracy aby poznać przyczynę. Wymaga to odkrycia, dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób sobie z tym poradzić.

Robopszczoły zaprojektowane są nie tylko do zapylania. Harvard wymienia wszystkie zastosowania tego maleńkiego zrobotyzowanego urządzenia: autonomiczne zapylanie pola, wyszukiwanie i ratowanie (na przykład po klęsce żywiołowej), badania w zakresie niebezpiecznego środowiska, obserwacje wojskowe, mapowanie pogody i klimatu w wysokiej rozdzielczości oraz monitorowanie ruchu.

Stworzeniem robopszczół zajmie się Walmart. W 2017 roku słynna korporacja złożyła sześć wniosków patentowych o stworzenie dronów dla rządu USA. Oprócz robopszczół z Harvardu, niektóre drony Walmart będą również w stanie zapylać krzyżowo za pomocą kamer i czujników, aby zlokalizować pyłek w jednej roślinie i przenieść go na drugą.

 


Źródło: treborok


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Środa, 04 kwiecień 2018 12:13
alexjones.pl Technologia i nauka Marzenie technokratów – robopszczoły – pracujące na całym świecie