Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Chiny chcą dokonać „globalnego wtargnięcia” w klimat Ziemi
Kategoria: Technologia i nauka   Poniedziałek, 30 kwiecień 2018 08:35 Autor: Andreas

Chiny chcą dokonać „globalnego wtargnięcia” w klimat Ziemi

Kadr z filmu Star Trek Kadr z filmu Star Trek mem interentowy

Chińscy naukowcy zamierzają zwiększyć ilość opadów spadających na płaskowyż tybetański do 10 miliardów metrów sześciennych rocznie. Projekt nazywa się „Tianhe” („Niebiańska Rzeka”).

W jego ramach w górach Tybetu zainstaluje się dziesiątki tysięcy kamer, które będą rozpylać do atmosfery jodek srebra — odczynnik tworzący deszcz. To będzie największy na świecie eksperyment tworzenia sztucznego deszczu, informuje publikacja Science Alert.

W Chinach wiele obszarów cierpi z powodu suszy, a niektóre zależą całkowicie od wody deszczowej: domy mają tam na dachach zbiorniki przypominające baseny, które zbierają wodę deszczową. Służy ona do gotowania, do użytku osobistego, do picia, higieny i do podlewania ogrodów.

Jeśli eksperyment się powiedzie, ilość dodatkowej wilgoci w Tybecie obejmie terytorium przekraczające półtora miliona kilometrów kwadratowych i będzie stanowić 7 procent obecnego poziomu zużycia wody w Chinach. Wstępne testy systemu tworzącego deszcz przeprowadzono w Tybecie, Xinjiang i innych obszarach górskich, gdzie zostało zainstalowanych około 500 kamer.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Poniedziałek, 30 kwiecień 2018 12:57
alexjones.pl Technologia i nauka Chiny chcą dokonać „globalnego wtargnięcia” w klimat Ziemi