Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Nowe zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa
Kategoria: Technologia i nauka   Piątek, 01 czerwiec 2018 08:20 Autor: Andreas

Nowe zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa

Nowe zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa BigBrother Junkie/Flickr/Public Domain

Królewskie Australijskie Siły Powietrzne są zaniepokojone rozwojem technologii, które mogą kardynalnie zmienić przyszłość operacji wojskowych - pisze portal The Strategist.

Wśród potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa świata eksperci wymieniają sztuczną inteligencję, nanotechnologie, maszynowe uczenie i drony podwodne. Gazeta zauważa, że największe zaniepokojenie budzi nie tworzenie nowych technologii, lecz dynamiczny rozwój już istniejących.

Sztuczna inteligencja już dawno nauczyła się wyprzedzać ludzkie możliwości — pisze The Strategist. Na przykład w 2015 roku komputer po raz pierwszy zwyciężył w wyścigu z zawodowym graczem gry stołowej Go, co uważano za rzecz niemożliwą. Jako inny przykład portal wymienia osiągnięcia programu Alpha Zero przeznaczonego do gry w szachy. Program nie tylko potrafi odnieść zwycięstwo nad człowiekiem, ale też samodzielnie opracować reguły gry w ciągu zaledwie kilku godzin.

Szczególny niepokój ekspertów budzi rozwój bezzałogowych mikrourządzeń, które potrafią przemieszczać się bez korzystania z GPS, a także znajdować i niszczyć nieduże obiekty. Autorzy materiału podkreślają, że podobne gadżety można nabyć w dużej ilości, dysponując przy tym niewielkim budżetem.

Technologie wojskowe z użyciem sztucznej inteligencji rozwijają się szybciej niż analogiczne usługi w sferze wypoczynku i rozrywek. Eksperci twierdzą, że dzisiaj nawet ugrupowania terrorystyczne zaczęły wykorzystywać drony do przemieszczania granatów ręcznych i materiałów wybuchowych.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych wynalazków jest zdaniem portalu wielozadaniowy bezpilotowy aparat latający X 47B. Superdron potrafi startować, lądować i pełnić zadania bojowe bez jakiejkolwiek ingerencji człowieka. X 47B jest zaprogramowany na niszczenie wszystkiego, co znalazło się w jego komorze do zabójstwa" — pisze The Strategist.

Opracowanie tego rodzaju technologii znamionuje koniec epoki — reasumuje autor materiału. Jego zdaniem sztuczna inteligencja na zawsze odmieni przyszłość konfliktów zbrojnych, a nawet całej ludzkości.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(11 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 01 czerwiec 2018 08:16
alexjones.pl Technologia i nauka Nowe zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa