Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Hawking: Nadludzie położą kres człowieczeństwu
Kategoria: Technologia i nauka   Środa, 21 listopad 2018 07:03 Autor: Andreas

Hawking: Nadludzie położą kres człowieczeństwu

Hawking: Nadludzie położą kres człowieczeństwu elhombredenegro/Flickr/CC BY 2.0

Kilka dni po opublikowaniu w sieci najnowszej pracy naukowej Hawkinga pojawiły się pogłoski o jego przewidywaniach na temat straszliwego losu ludzkości.

We fragmentach jego książki „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” (Brief Answers to the Big Questions), która trafi do sprzedaży w tym tygodniu, naukowiec ostrzega, że inżynieria genetyczna nieodwracalnie zmieni trajektorię ścieżki ludzkiej ewolucji.

„Wkraczamy w nową fazę, którą można nazwać samodzielną ewolucją, w której będziemy mogli zmieniać i ulepszać nasze DNA — pisze Hawking. — Stworzyliśmy już mapę DNA, a to oznacza, że przeczytaliśmy «księgę życia» i teraz możemy wprowadzać poprawki”.

Naukowiec przewiduje, że na wczesnych etapach tych możliwości, takich jak technologia CRISPR-Cas9, zmiany genetyczne będą koncentrować się na eliminowaniu wad genetycznych. Jednocześnie w przypadku poważniejszej ingerencji w fizjologię człowieka — na przykład w celu poprawy ludzkiej inteligencji — potrzeba więcej czasu i umiejętności, ponieważ wymaga to wielkoskalowej i złożonej pracy.

Hawking podkreśla, że pomimo przeszkód, w wyniku rozwoju nauki i technologii nowe metody tworzenia ludzi o określonych cechach ostatecznie podzielą społeczeństwo, zamiast je zjednoczyć.

Jestem pewien, że w tym stuleciu ludzie odkryją, jak zmienić intelekt i instynkty, takie jak agresja — pisze. — Być może zostaną uchwalone przepisy zakazujące inżynierii genetycznej wśród ludzi. Ale niektórzy nie będą w stanie oprzeć się pokusie poprawy ludzkich cech, takich jak pamięć, odporność na choroby i długowieczność.

Elita, która otrzyma taką genetyczną poprawkę (Hawking nazywa ich „nadludźmi”), ostatecznie zacznie opierać się „naturalnym” ludziom. Jak sugeruje naukowiec, wynik tego starcia może ustalić, kto będzie rządził planetą.

Jak tylko pojawią się tacy «nadludzie», pojawią się poważne problemy polityczne z «nieulepszonymi» ludźmi — powiedział naukowiec. — Prawdopodobnie albo wyginą, albo nie będą o niczym decydować. Zamiast nich pojawi się rasa istot, które będą się same projektować i doskonalić.

Chociaż troska Stephena Hawkinga o to może wydawać się przesadna, naukowcy już od kilku lat dyskutują na temat etycznej strony CRISPR. Wielu podziela opinię genialnego fizyka, że modyfikacje genetyczne doprowadzą do pojawienia się „zaprojektowanych dzieci”.

Niemniej jednak „nadludzie” nie są najgorszą katastrofą, według Hawkinga. Jeszcze za życia naukowiec wielokrotnie twierdził, że największe niebezpieczeństwo stanowi ponadrozumna sztuczna inteligencja z niebezpiecznymi zdolnościami i celami, które nie są zgodne z ludzkimi.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(16 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 21 listopad 2018 09:10
alexjones.pl Technologia i nauka Hawking: Nadludzie położą kres człowieczeństwu