Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka STARLINK. Elon Musk uparcie buduje ogólnoświatowy bezprzewodowy internet
Kategoria: Technologia i nauka   Środa, 21 listopad 2018 13:35 Napisał

STARLINK. Elon Musk uparcie buduje ogólnoświatowy bezprzewodowy internet

wizualizacja zagęszczenia satelitów wokół Ziemi wizualizacja zagęszczenia satelitów wokół Ziemi

Kiedy Musk ogłosił dwa lata temu swój kolejny "science fiction" pomysł otoczenia naszej planety 12 tysiącami satelitów, które mają stworzyć ogólnoświatową sieć bezprzewodowego internetu wielu komentatorów podeszło do tego sceptycznie. Podobnie jak na początku podchodziło do projektu Hyperloop (kapsuły transportowe w niskociśnieniowych tubach osiągające szybkość 1200 km/h). Podobnie jak podchodziło do projektu tuneli pod Los Angeles transportujących samochody POD ZIEMIĄ a nie po zatłoczonych ulicach miasta (pierwszy tunel pod LA już działa). Podobnie zresztą komentowano pomysły stworzenia koncernu rakietowego SpaceX, który od lat coraz skuteczniej konkuruje z NASA. Podobnie jak nie wróżono przyszłości samochodom elektrycznym Tesla Motors...

US Federal Communications Commission (FCC) - komisja rządowa USA, która reguluje możliwe działania podmiotów USA w zakresie rozwiązań komunikacyjnych - zatwierdziła plan Elona Muska wysłania na orbitę 12 tysięcy satelitów w celu stworzenia globalnej sieci internetowej. Liczba 12 tysięcy ma zapewnić bezprzewodową komunikację internetową literalnie w każdym zakątku planety - gdziekolwiek się nie znajdziesz - masz zagwarantowaną obecność przynajmniej jednego satelity nad linią horyzontu.

Jak na razie projekt raczkuje - na orbicie są dwa pierwsze satelity komunikacyjne - TinTin A i B. Do końca roku ma ich być 22. Do 2020 roku mają się znaleźć na orbicie wszystkie - i jest to wpisane w warunki przyznania pozwolenia na całą tę operację.

Pierwszą zgodę na umieszczenie  4425 satelitów na niskiej orbicie Musk uzyskał w marcu 2018. Obecnie decyzja FCC została rozbudowana o zgodę na kolejnych 7518 jednostek. Jeżeli Musk zbuduje, co zapowiada, będzie to rewolucja w zakresie światowej komunikacji.

W swoich tweetach Musk onegdaj opisywał swój projekt (jego oficjalna nazwa to STARLINK) jako uwolnienie globalnego internetu od potencjalnej cenzury i manipulacji ze strony rządów i korporacji. Trzeba pamiętać, że tweety Elona Muska to przede wszystkim narzędzie Public Relation, niekoniecznie wiążące deklaracje. Trudno sobie wyobrazić, by uzyskał on zgodę podporządkowanej amerykańskiemu estabilishmentowi agencji, jaką z pewnością jest US Federal Communications Commission, na internet, nad którym ów estabilishment nie miałby kontroli. Tymczasem w tym temacie - cisza. Ale z technologicznego punktu widzenia to najbardziej ambitne telekomunikacyjne przedsięwzięcie na świecie. Znów wizjoner Musk na piedestale. Tylko co z rosnącą lawinowo ilością kosmicznych śmieci na orbicie okołoziemskiej?

Andreas

Źródło: AlexJones.pl


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Ostatnio zmieniany Środa, 21 listopad 2018 13:43
alexjones.pl Technologia i nauka STARLINK. Elon Musk uparcie buduje ogólnoświatowy bezprzewodowy internet