Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka To już pewne: psy rozumieją, co do nich mówimy
Kategoria: Technologia i nauka   Piątek, 23 listopad 2018 09:03 Autor: Andreas

To już pewne: psy rozumieją, co do nich mówimy

To już pewne: psy rozumieją, co do nich mówimy Helgi Halldórsson/Flickr/CC BY-SA 2.0

Neurofizjolodzy potwierdzili, że psy rozumieją poszczególne słowa.

Obserwacje pracy mózgu psów potwierdziły, że potrafią odróżnić słowa i są w stanie zapamiętać ich znaczenie. Do takiego wniosku doszli naukowcy, którzy opublikowali artykuł w czasopiśmie „Frontiers in Neuroscience”.

„Od dawna wiemy, że psy rozumieją pewne aspekty ludzkiego języka, ponieważ mogą nauczyć się wykonywać różne polecenia. Z drugiej strony obserwacje kolegów pokazują, że psy mogą używać różnych niewerbalnych zaczepek — na przykład spojrzeń, gestów lub emocji — aby zrozumieć mowę gospodarzy” — mówi Gregory Berns z Uniwersytetu Emory w Atlancie (USA).

Przez długi czas psy były uważane za osobliwe „maszyny Pawłowa” — zasadniczo za bioroboty, których głównym celem jest poszukiwanie żywności i rozmnażanie. Właściciel w tym przypadku występował dla nich w roli karmiciela, a nie żywej istoty. Stosunkowo niedawno te wyobrażenia zaczęto krytykować, a wielu psychologów i biologów uważa, że kontakty z człowiekiem same w sobie odgrywają ważną rolę w życiu psów.

Na przykład niedawno neurobiologowie odkryli, że psy potrafią zrozumieć intonację i znaczenie słów wypowiedzianych przez ich właścicieli. Okazało się, że komunikują się z ludźmi nie dla jedzenia, lecz w celu uzyskania uwagi i pozytywnych emocji, i że potrafią rozpoznawać emocje na twarzach znajomych i nieznajomych. Ponadto psy są w stanie zapamiętać niepotrzebne informacje i używać ich podczas kontaktów z właścicielem.

Co ciekawe, naukowcom nie udało się znaleźć w mózgu psów jednoznacznego „centrum mowy” — pewien analog takiej struktury znaleziono tylko u połowy czworonożnych uczestników eksperymentu. Jak sugerują naukowcy, to niepowodzenie mogło wynikać z faktu, że w eksperymentach brali udział przedstawiciele najróżniejszych ras. W najbliższym czasie sprawdzą tę hipotezę.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(9 głosów)Ostatnio zmieniany Piątek, 23 listopad 2018 09:32
alexjones.pl Technologia i nauka To już pewne: psy rozumieją, co do nich mówimy