Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Amerykańska poczta testuje autonomiczne ciężarówki
Kategoria: Technologia i nauka   Czwartek, 23 maj 2019 14:06 Autor: Andreas

Amerykańska poczta testuje autonomiczne ciężarówki

Autonomiczna ciężarówka firmy TuSimple, Autonomiczna ciężarówka firmy TuSimple, © TuSimple

Służba Pocztowa Stanów Zjednoczonych (USPS) rozpoczęła testy autonomicznych samochodów dostawczych. Wczoraj na jej zlecenie nowo powstała firma TuSimple z SanDiego wysłała pierwszy ładunek listów i paczek. W ramach rozpoczętego właśnie programu pilotażowego autonomiczne ciężarówki firmy Peterbilt będą odbędą pięć kursów w tę i z powrotem pomiędzy Phoenix a Dallas. Oba miasta dzieli 1700 kilometrów. Testy potrwają dwa tygodnie, a po tym czasie USPS oceni, czy nadal będzie współpracowało z TuSimple.

Przed dwoma laty Inspektor Generalny USPS oznajmił, że przedsiębiorstwo będzie stopniowo adaptowało autonomiczne pojazdy. Na początku bieżącego roku poproszono o zgłaszanie pomysłów na wykorzystywanie takich samochodów. Pierwsze z nich już wyruszyły w trasę. Testy rozpoczęto właśnie od przewozów długodystansowych. O ile bowiem niewielkie samochody poruszające się samodzielnie po ulicach miast i rozwożące pocztę między urzędami czy innymi punktami odbioru to kwestia odległej przyszłości, to przewozy długodystansowe, gdzie pojazdy poruszają się po dobrze oznakowanych autostradach mogą stać się codziennością już w ciągu najbliższych lat.

Każdego roku USPS wydaje ponad 4 miliardy dolarów na usługi długodystansowego przewozu przesyłek. Koszy ciągle rosną ze względu na zmniejszającą się liczbę kierowców ciężarówek. Autonomiczne pojazdy pozwoliłyby na zaoszczędzenie setek milionów dolarów rocznie. Nie trzeba by płacić kierowcom, poza tym same ciężarówki byłyby lepiej wykorzystywane, gdyż automatów nie obejmują ograniczenia dotyczące pracy kierowców, mogą jeździć przez 24 godziny na dobę.
Obecnie jednak podczas testów autonomicznych ciężarówek w pojazdach TuSimple siedzi kierowca, który może w każdej chwili przejąć kontrolę nad pojazdem, oraz inżynier, monitorujący pracę systemów.

Gdy już ciężarówki będą całkowicie autonomiczne, staną się znacznie bardziej efektywne. Szacujemy, że autonomiczny samochód ciężarowy przejedzie od wybrzeża do wybrzeża w ciągu dwóch dni. Obecnie podróż taka trwa pięć dni, mówi Chuck Price z TuSimple

TuSimple powstała w 2015 roku. Przedsiębiorstwo zyskało 178 milionów dolarów od inwestorów. Od ubiegłego roku świadczy ono usługi klientom z Arizony. Obecnie firma jest wyceniana na miliard USD.

Autor: Mariusz Błoński

Źródło: Bloomberg

Źródło: Kopalnia Wiedzy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Czwartek, 23 maj 2019 10:38
alexjones.pl Technologia i nauka Amerykańska poczta testuje autonomiczne ciężarówki