Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Drony sterowane umysłem? Amerykanie pracują nad interfejsem „mózg-maszyna”
Kategoria: Technologia i nauka   Piątek, 24 maj 2019 10:02 Autor: Andreas

Drony sterowane umysłem? Amerykanie pracują nad interfejsem „mózg-maszyna”

Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony USA opublikowała na swojej stronie komunikat prasowy, w którym wymieniła kierunki programu mającego na celu opracowanie nieinwazyjnych metod sterowania rozlicznymi systemami siłą myśli. Program nosi tytuł Next-Generation Nonsurgical Neurotechnology, czyli N3.

Zespoły z różnych uniwersytetów opracowują dwukierunkowe interfejsy „mózg-maszyna” adresowane do wykwalifikowanego personelu. Te interfejsy pozwolą kierować aktywnymi systemami cyberochrony, rojem statków bezzałogowych, czy też nawiązywać łączność z systemem komputerowym.

W komunikacie mowa o tym, że przez ostatnie 18 lat DARPA pracowała nad „wyrafinowanymi neurotechnologiami”, które obejmowały operacje chirurgiczne i implantację elektrod do mózgu. Agencja uzyskała pomyślne wyniki: w szczególności w zakresie neuronowej kontroli nad protezami, przywrócenia czucia posiadaczom tych protez i poprawy pamięci. DARPA jednak zauważa, że w celach wojskowych potrzebne są metody, które wykluczają interwencję chirurgiczną. Instytut Battelle pracuje nad systemem z minimalnym poziomem inwazyjnej ingerencji, łączącym zewnętrzny transceiver z elektromagnetycznymi nanotransduktorami, które dostarczane są do określonych neuronów.

Nanotransduktory będą przekształcać sygnały elektryczne neuronów w magnetyczne, które będą przyjmować i analizować transceiver. Taki sam proces będzie się dokonywać w odwrotnym kierunku.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa zajmuje się absolutnie nieinwazyjnym, koherentnym systemem optycznym, który będzie mierzyć zmiany długości optycznej drogi w tkance nerwowej, korelujące z aktywnością neuronową.

Podejście spółki PARC łączy ultradźwiękowe fale i pola magnetyczne, żeby generować zlokalizowane prądy elektryczne do neuromodulacji.

Na Uniwersytecie Rice'a uczeni pracują nad utworzeniem jak najmniej inwazyjnego systemu. W celu określenia aktywności neuronowej będzie on wykorzystywać dyfuzyjną tomografię optyczną. Żeby sygnał szedł w kierunku odwrotnym, czyli do mózgu, zespół uczonych zastosuje podejście magnetyczno-genetyczne.

Uczeni z Carnegie Mellon University wolą urządzenie, które wykorzystuje akustooptyczne podejście w celu wyprowadzenia informacji z mózgu i pola elektryczne w celu zaprogramowania konkretnych neuronów.

„DARPA przygotowuje się na nastanie przyszłości, w której kombinacja systemów bezzałogowych, sztucznej inteligencji i cyberoperacji może doprowadzić do takich dynamicznie rozwijających się konfliktów, w czasie których ludzka reakcja okaże się niewystarczająca w obliczu istniejących technologii. Tworząc dostępny interfejs „mózg-komputer” DARPA daje możliwość aktywnego udziału w dynamicznie rozwijających się operacjach” – powiedział zarządzający programem Al Emondi.

Wcześniej chińscy uczeni „połączyli mózgi” szczura i człowieka, tworząc interfejs, pozwalający człowiekowi przekazywać sygnały do mózgu szczura i sterować nim przy wykonywania dość złożonych zadań nawigacyjnych.Źródło: Sputnik Polska


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(1 głos)Ostatnio zmieniany Piątek, 24 maj 2019 08:48
alexjones.pl Technologia i nauka Drony sterowane umysłem? Amerykanie pracują nad interfejsem „mózg-maszyna”