Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Chiński (bardzo) szybki pociąg
Kategoria: Technologia i nauka   Wtorek, 28 maj 2019 14:06 Autor: Andreas

Chiński (bardzo) szybki pociąg

Chiński (bardzo) szybki pociąg New China TV You Tube

W Chinach zaprezentowano bardzo szybki pociąg. Pokazany przez państwową firmę (angielska nazwa: China Railway Rolling Stock Corporation) prototyp rozpędza się do 600 km/h.

I jest to zarazem nowy rekord szybkości w wyścigu, któtrego granicę określił Elon Musk wprowadzając koncept Hyperloopa na rynek - jego  wizją dotyczy pociągu pędzącego z szybkością dźwięku - 1200 km/h.

Hyperloop - niezależnie od tego, gdzie będzie zastosowany i pod jaką (lokalną) nazwą się pojawi, ma potencjał kompletnego zrewolucjonizowania zarówno samego transportu, ale także światowego rynku pracy. Sterowane komputerowo kapsuły transportowe mają szanse wyprzeć w dużej mierze długodystansowy transport ciężarówkowy i lotniczy.  Natomiast kapsuły do transportu ludzi - no cóż... Możliwość dotarcia "do pracy" w ciągu godziny w miejsce oddalone o tysiąc kilometrów - to zupełnie inna wizja globalizacji zatrudnienia na świecie.

Sześć lat temu świat zaczął się dowiadywać o projekcie Elona Muska Hyperloop - koncept pociągu w tubie o obniżonym ciśnieniu powietrza przemieszczającego się na magnetycznej poduszce. Gdy ucichły pierwsze głosy sceptyków i różne zespoły specjalistów na świecie przystąpiły do badania tematu, okazało się, że koncept wcale nie jest science fiction, lecz ma wszelkie dane, by zaistnieć w najbliższych latach jak najbardziej "w realu". Po części dzięki temu, że Musk nigdy nie próbował blokować jego rozwoju patentami i ogłosił system Hyperloop jako Open Source. Wręcz odwrotnie - zachęcał wszystkie kraje posiadające stosowny potencjał ekonomiczny do tego, by próbowały dołożyć swoją cegiełkę do rozbudowy projektu.

Tak też się dzieje. Projekt ulega ewolucji i jego założenia techniczne obecnie odbiegają dość daleko od pierwotnego konceptu Elona Muska. Niemniej sam projekt rozwija się bardzo dynamicznie. Różne zespoły na całym świecie pracują nad różnymi elementami projektu doskonaląc je w corocznych konkursach Hyperloop, gdzie trwa wyścig o najlepsze parametry torów, układów napędowych, systemów hamowania, bezpieczeństwa, sterowania i wielu innych elementów całej układanki.

 W 2017 roku finansowe i technologiczne przewodnictwo projektu przejął Richard Branson ze swoją Virgin Galactic.

Polska ma swój udział w rozwoju konceptu Hyperloop - i to nie banalny - od kiedy zespół polskich inżynierów opracował unikalną w skali światowej technologię dostosowania obecnie istniejących torów kolejowych do potrzeb Hyperloopa. To zmienia sytuację ekonomiczną projektów, albowiem dramatycznie obniża koszty ich implementacji. Jeżeli nie trzeba będzie o nowa budować całej sieci tubowej kolei to... rewolucję mamy na horyzoncie. Tymczasem spółka Hyperloop Poland ma zapewnione finansowanie an budowę 500. metrowego odcinka testowego w Żmigrodzie pod Wrocławiem. 

Tzw. magrail, albo maglev (funkcjonuje kilka nazw konceptu odnoszących cię do magnetycznej poduszki) dostał 16,5 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz oko miliona zł uzbierał w wyniku kampanii crowdfundingowej. Dzieje się...

 a.

Artykuł jest subiektywnie wybranym zbiorem opinii pozbieranych w wyniku analizy różnych alternatywnych anglojęzycznych źródeł w sieci. Z polskojęzycznych źródeł mogę polecić: Nauka w Polsce

 

Źródło: Efekt Setnej Małpy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)Ostatnio zmieniany Wtorek, 28 maj 2019 08:29
alexjones.pl Technologia i nauka Chiński (bardzo) szybki pociąg