Font Size

Czcionka
alexjones.pl Technologia i nauka Wojna z Huawei o (przyszłe) pieniądze (cz.1)
Kategoria: Technologia i nauka   Sobota, 08 czerwiec 2019 11:02 Autor: Andreas

Wojna z Huawei o (przyszłe) pieniądze (cz.1)

Huawei logo Huawei logo

Wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych, GPS-u czy smartfonów korzystają z nowoczesnych technologii. Wojsko, przemysł czy instytucje finansowe używają tych technologii znacznie więcej; w najbliższym czasie zastosowanie tych technologii ma być jeszcze szersze. Jeżeli jest prawdą, że może rozpocząć się wojna o przyszły technologiczny prymat na świecie to warto, przynajmniej w przybliżeniu, rozumieć, o co w tych nowoczesnych technologiach chodzi. Nazywane są 5G, co jest skrótem od pierwszych liter angielskiej nazwy five-generation, po polsku piąta-generacja.

Zasadę działania nowej technologii 5G wprowadzanej przez Huawei przedstawię za pomocą prostego modelu. Załóżmy, że jesteśmy właścicielami ciężarówki i zarabiamy przewożąc gumowe, nadmuchiwane „krokodyle” popularne w PRL-u. Były używane przez osoby, które nie umiały pływać, ale chciały czuć się w wodzie bezpiecznie. Gdyby udało się przewieźć krokodyle szybciej, to nasza ciężarówka mogła by przewozić tego samego dnia inne towary i przynosiłaby dodatkowe dochody. 

Wprowadzamy pierwsze udoskonalenie. Spuszczamy powietrze z krokodyli tak, że teraz każdy z nich zajmuje w ciężarówce cztery razy mniej miejsca. Po tej innowacji czas transportu wszystkich krokodyli jest prawie cztery razy szybszy, ponieważ na ciężarówkę można załadować jednorazowo więcej nienadmuchanych krokodyli. Oczywiście, po przewiezieniu na miejsce krokodyle są ponownie nadmuchiwane.

Podobna metoda szybkiego przesyłania danych (filmów, zdjęć, ogromne zbiory danych, pojedyncze książek lub wszystkich książek z biblioteki) w sieciach komputerowych i Internecie jest znana i realizowana za pomocą tzw. zip-programów. Zip-program na komputerze, z którego wysyłamy do znajomych bardzo duży album ze zdjęciami, „ściska” zdjęcia (wypuszcza powietrze z krokodyla) a drugi komputer, do którego są przesyłana zdjęcia wie jak go przywrócić do pierwotnego stanu (nadmuchuje krokodyla). Szybkość przesłania tak ściśniętego albumu z jednego komputera do drugiego (lub smartfonu) jest wielokrotnie szybsza i zajmuje mniej czasu.

Na czym może polegać kolejne udoskonalenie w naszej firmie przewozowej? Kupujemy nowe urządzenie, nazwijmy je “5G-krokodyl”, które przed wysyłką, jest w stanie zgnieść krokodyla prawie na blaszkę, do objętości tysiąc razy mniejszej niż oryginał. Drugie urządzenie tej samej firmy ustawione w miejscu odbioru jest zdolne przywrócić krokodyla do stanu, w jakim był przed zgniotem. Teraz nasz samochód jest zdolny do przewiezienia wszystkich krokodyli wykonując tylko jeden kurs. Ba, zgniecione krokodyle zajmują tak mało miejsca, że nasz samochód ma wystarczająco dużo wolnego miejsca do przewozu dodatkowych towarów w tym samym czasie.

Podobnie działający mechanizm został zastosowany przez Huawei do maksymalnego „ściskania” przesyłania danych (filmów, zdjęć, przeogromnych bibliotek itp.) i jest nazywany technologią 5G. Dodatkowo firma tworzy systemy do błyskawicznego przesyłania maksymalnie sprasowanych danych. To tak jakby w naszej firmie przewozowej zastąpić ciężarówkę pojazdem, który porusza się kilkadziesiąt razy szybciej.

Czy ChRL jest jednym państwem posiadającym taką technologię? Na pewno nie. Jeżeli pilot bezzałogowego samolotu zwanego dronem stale przebywa na jednej półkuli ziemskiej a sterowany przez niego dron przemieszcza się w przestrzeni na drugiej półkuli to jest oczywiste, że muszą korzystać z technologii 5G. Podobnie, jeżeli państwo chwali się, że jest w stanie obserwować bardzo odległe pole walki w czasie rzeczywistym to znaczy, że musi posługiwać się sputnikami i technologią 5G. Tyle, to ChRL jest pierwszym państwem, które zdecydowało się na zastosowanie technologii 5G do celów cywilnych i jest gotowe dostarczać taką technologię wszystkim chętnym.

Autor: MikołajŹródło: Obserwator Polityczny


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(6 głosów)Ostatnio zmieniany Sobota, 08 czerwiec 2019 08:29
alexjones.pl Technologia i nauka Wojna z Huawei o (przyszłe) pieniądze (cz.1)