Wydrukuj tę stronę
Kategoria: Technologia i nauka   Wtorek, 13 sierpień 2019 14:06 Autor: Andreas

Huawei prezentuje swój własny system operacyjny

logo Huawei logo Huawei HarmonyOS

Huawei zaprezentowało swój system operacyjny o nazwie HarmonyOS. Jest on rozwijany od wielu lat, ostatnio jednak, po wybuchu wojny handlowej pomiędzy Chinamy i USA, prace nad nim przyspieszyły, a znaczenie systemu wzrosło, gdyż może stanowić wyjście awaryjne, gdyby stosunki handlowe obu mocarstw uległy dalszemu pogorszeniu.

Podczas Huawei Developer Conference poznaliśmy pierwsze szczegóły dotyczące nowego systemu, ale firma nie była jeszcze gotowa, by pokazać jego działającą wersję na smartfonach Harmony. Obecnie Android pozostaje głównym systemem operacyjnym na produktach chińskiej firmy.

Harmony OS bazuje na mikrojądrach. Nie jest to niespodzianką, gdyż Huawei co najmniej dwóch lat mówi o rozwoju własnych mikrojąder. Chińczycy twierdzą, że ich OS jest szybszy, bardziej stabilny i bardziej elastyczny. Ma ponoć być tak dobry, że firma mogłaby przestawić się na niego w ciągu kliku dni.

Wśród innych szczegółów najważniejszy jest chyba ten, że dostęp na prawach roota będzie mocno ograniczony. Huawei uznaje, że przekazanie użytkownikowi zbyt dużych uprawnień jest niebezpieczne, zatem root HarmonyOS nie będzie mógł równie swobodnie poruszać się w jądrach systemu i innych krytycznych elementach co w przypadku innych systemów operacyjnych.

Istnieją poważne wątpliwości co do tego, czy Huawei jest w stanie stworzyć własny system operacyjny zdolny do konkurowania z Androidem.

Jeśli nawet jednak taki system powstał lub powstanie w najbliższej przyszłości, to nie wiadomo, czy na obecnym rynku mobilnym zdominowanym przez Androida oraz iOS-a jest miejsce na trzeci system. Dość przypomnieć, że klęskę poniosły i Windows Phone i Firefox OS. Główną siłą Androida jest zaś olbrzymi wybór aplikacji działających na tym systemie.

Autor: Mariusz Błoński

Źródło: Engadget

Źródło: Kopalnia Wiedzy


Polub nas na facebooku

Oceń ten artykuł
(4 głosów)Artykuły powiązane

Ostatnio zmieniany Wtorek, 13 sierpień 2019 08:47